Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest partnerem AviaTech Challenge 2024 – największego lotniczego hackathonu w Polsce, w którym pula nagród wynosi już ponad 100 000 zł. Odbędzie się on w dniach 18-19 maja w Mielcu, podkarpackiej stolicy branży lotniczej.

AviaTech Challenge 2024 to najbardziej kreatywne wydarzenie lotnicze w Polsce. To pierwsza edycja Podkarpackiego Hackathonu Lotniczego i 24 godziny maratonu kreatywności, łamania schematów oraz pracy nad realnymi problemami i wyzwaniami branży lotniczej.

I Podkarpacki Hackathon – AviaTech Challenge to jedyne tego typu wydarzenie w naszym kraju, i na całym świecie. Hackathon będzie w 100% poświęcony zagadnieniom związanym z branżą lotniczą, co nie znaczy, że od uczestników wymagamy doświadczenia w tym zakresie. Przygotowujemy zadania, które będą dotykały pełnego przekroju branży, zarówno sfery cywilnej, jak i militarnej, od kwestii miękkich, jak stres przed lataniem czy obsługa pasażera, po zagadnienia inżynierskie, jak konstrukcje lotnicze, napędy czy paliwa do zasilania statków powietrznych. Krótko mówiąc – szukamy innowacji, które będą kształtowały przyszłość lotnictwa. Zaproszeni przez nas mentorzy i jurorzy to uznani przedstawiciele środowiska, którzy w trakcie 24 godzin będą do dyspozycji uczestników, tak by służyć cenną radą i wieloletnim doświadczeniem – mówi Wojciech Fiksa, koordynator hackathonu AviaTech Challange.

Wśród organizatorów i partnerów są największe firmy i organizacje związane z branżą lotniczą nie tylko Podkarpacia, ale całej Polski. WSIiZ uzyskała unikalny tytuł partnerski – „Aviation Management Partner”, ma on na celu promowanie wyjątkowości kierunków i praktyczności, jaka cechuje Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Grafika zapowiadająca hackathon AviaTech Challange. Jasnozielone tło przecinają cienkie, zielone linie, naśladujące fale. Na grafice czarne napisy - AviaTech Challange; Let your ideas take off; Podkarpacki Hackathon Lotniczy Mielec 18-19.05.2024r. oraz adres strony internetowej www.hackaviatech.pl. Na grafice widać także dwa samoloty – jeden większy na pierwszym planie po prawej stronie, drugi mniejszy w tle za zielonymi liniami.

W wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto ma otwarty umysł i kreatywne, często nieszablonowe pomysły i chce się zmierzyć z wyzwaniami stawianymi przez branżę lotniczą. Uczestnicy będą mogli zdobyć praktyczne doświadczenie i wiedzę w różnych dziedzinach przy współpracy z mentorami, którzy będą doradzać zespołom przez blisko 30h pracy nad projektami. Jednym z mentorów będzie wykładowca WSIiZ dr Maciej Ryś – założyciel i lider Smogathonu, globalnej inicjatywy zwalczającej zanieczyszczenie powietrza za pomocą technologii i innowacji. Były wiceprezes Proidea, jednej z największej agencji Europy Środkowo-Wschodniej, specjalizujących się w budowaniu społeczności i wydarzenia IT. Absolwent University of York, University of Hong Kong oraz Akademii Leona Koźmińskiego.

Bieżące informacje oraz rejestracja uczestników znajdują się na stronie Hackathon – AviaTech.

Organizatorami są ThinkHackR, Województwo Podkarpackie, Młodzieżowa Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo” oraz CKPiDN w Mielcu.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym: Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Starosty Powiatu Mieleckiego, Prezydenta Miasta Mielca, Aeroklub Polski

Partnerami są: No Fluff Jobs, TechnicalEnglish.com, Stowarzyszenie Dolina Lotnicza, Stowarzyszenie Polskiego Przemysłu Lotniczego, PZL Mielec, Powiat Mielecki, Drone Space Valley, AirRes Aviation, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Wrocławska, WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa, Uczelnia Łazarskiego, Akademia Sztuki Wojennej, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu, Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego, Rada Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, Stowarzyszenie InnSpace, Supercluster, Studenckie Forum Business Centre Club, Rada Młodzieży Rzeszowa, Forum Uniwersytetów Polskich, Krakowski Park Technologiczny, Samorząd Politechniki Rzeszowskiej, StartUp Poland, Rzeszowska Grupa IT, Koło naukowe Machine Learning Politechniki Rzeszowskiej, Aeroklub Nowy Targ, IAESTE Politechnika Wrocławska.