Sztuczna inteligencja w medycynie daje sporo możliwości, ale wiedza konkretnego lekarza bazująca na jego/jej doświadczeniu pozostaje nie do zastąpienia. Szczególnie trudno jest zastosować sztuczną inteligencję w psychiatrii. Takie wnioski wynikają z wykładu, jaki w ramach cyklu „W labiryncie świata” wygłosił wykładowca WSIiZ, pediatra i psychiatra prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz.

Wykład „Sztuczna inteligencja w medycynie” odbył się 25 marca br. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i zgromadził nie tylko osoby zainteresowane szeroko rozumianą sztuczną inteligencją, ale przede wszystkim tych, którzy mają z medycyną do czynienia na co dzień: kadrę rzeszowskich placówek medycznych.

Prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz podkreślił, że sztuczną inteligencję medycyna wykorzystuje już od połowy ubiegłego wieku, ale dopiero od kilku miesięcy daje ona możliwości bardziej zaawansowane. Sztuczna inteligencja jest narzędziem szczególnie przydatnym w tych dziedzinach medycyny, które bazują na analizie dużej liczby danych, szczególnie danych obrazowych. Są to: onkologia, radioterapia, dermatologia oraz kardiologia.

Istnieją też takie obszary medycyny, w których sztuczna inteligencja zawodzi – to między innymi psychiatria, której podstawą jest indywidualny kontakt z pacjentem i bardzo dokładny wywiad.

Prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz zwrócił uwagę na etyczne aspekty wykorzystywania sztucznej inteligencji w medycynie. Są one związane między innymi z zagrożeniami dla danych wrażliwych pacjentów ale również z „karmieniem” baz danych informacjami pochodzącymi z zamożnych krajów zachodnich, które to dane mogą nie być reprezentatywne dla państw uboższych.

Wykładowca WSIiZ odniósł się także do problemu tzw. „biegunki badań naukowych” oraz korelacji między dostępnością i popularnością smartfonów a problemami psychicznymi u dzieci i nastolatków. Zdaniem pana profesora aż do ukończenia szkoły średniej dzieci w ogóle nie powinny korzystać ze smartfonów.

Nagranie wykładu już niebawem będzie dostępne na kanale WSIiZ na YouTube.

O prelegencie:

prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz – profesor nauk medycznych, kierownik Katedry Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej we WSIiZ. Tytuł profesora otrzymał w 1994 roku. Autor ponad 130 publikacji w dziedzinach takich jak: medycyna, fizjologia człowieka, zdrowie publiczne, zarządzanie w służbie zdrowia oraz telemedycyna. Wieloletni dyrektor Instytutu–Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz dwukrotny konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, były konsultant wojewódzki pediatrii na Podkarpaciu. W 1998 otrzymał Order Uśmiechu. Jeden z założycieli Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy.

Fot. Mariusz Guzek.