Prezydent WSIiZ, dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, przekonuje, że troska o Ziemię i zaspokojenie potrzeb człowieka nie stoją ze sobą w sprzeczności i można dbać o nie jednocześnie. O tym, jak łączyć troskę o klimat i bioróżnorodność z dbałością o zdrowie i komfort ludzi, prof. Pomianek opowie podczas swojego wykładu z cyklu „Przybij piątkę nauce”.

Świat już wie, że trzeba walczyć z ociepleniem klimatu i wiele przedsięwzięć służy temu, żeby energia odnawialna obniżyła emisję gazów cieplarnianych – mówi dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ. Prezydent WSIiZ zwraca jednak uwagę, że mało się mówi i jeszcze mniej robi w sprawie innego potężnego wyzwania, jakim jest przemysłowa metoda produkcji żywności.

Podczas wykładu prof. Pomianek przedstawi zarówno negatywne skutki działalności człowieka, takie jak degradacja gleby, wody oraz fitoplanktonu, jak i przedstawi możliwe rozwiązania.

Przedstawię rozwiązanie na przykładzie Polski. Pokażę, jak można ten niezwykle trudny problem rozwiązać. Wystarczy tylko obniżyć spożycie mięsa, postawić na więcej białka roślinnego, żeby efekty były zdumiewające i żebyśmy mogli powrócić do utraconego raju, gdzie można w symbiozie z przyrodą produkować zdrową żywność, cieszyć się piękną naturą. Jeśli tego nie zrobimy, to znaczy, że bezwolnie zmierzamy do piekła – tłumaczy dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ.

Premiera wykładu odbędzie się 17 maja br. (środa) o godz. 18:00. Spotkanie będzie miało charakter on-line. Zapraszamy na nasz kanał YouTube WSIiZ.

Kilka słów o prelegencie – dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, Prezydent WSIiZ

Dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, Prezydent WSIiZ – pomysłodawca, główny twórca, wieloletni Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Doktor habilitowany nauk technicznych w zakresie termodynamiki stopów (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Wydział Metali Nieżelaznych, rok 1986), doktor nauk technicznych (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Wydział Metali Nieżelaznych, rok 1978), magister inżynier (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Wydział Metali Nieżelaznych, rok 1973).

Do 1990 roku zajmował się przede wszystkim badaniami z obszaru inżynierii materiałowej, między innymi w latach 1973 – 1979 pracował w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach, kierując zespołem, który rozwiązał problemy technologiczne związane z produkcją miedzi w Hucie Miedzi Głogów II. Przez wiele lat pracownik naukowy Politechniki Rzeszowskiej, w której pełnił m. in. funkcję Prorektora w latach 1990 – 1993. Autor blisko 100 artykułów, 25 raportów, ponad 100 ekspertyz oraz 7 patentów.

Odznaczony m. in. Krzyżem Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą Polskiej Akademii Nauk oraz Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej. Od 2017 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa.

Po 1989 roku prof. Tadeusz Pomianek koncentrował się na kształceniu kadr potrzebnych dla gospodarki rynkowej i demokracji, obecnie, ze względu na zagrożenia klimatyczne i cywilizacyjne, skupia się na wypracowaniu rozwiązań ważnych dla bezpiecznego jutra współczesnego człowieka.

Artykuł pt. „Czy można uratować cywilizację samobójców?” dr hab. inż. Tadeusza Pomianka, prof. WSIiZ można przeczytać TUTAJ.

O cyklu „Przybij piątkę nauce”

Wykład pt. „Jak dbać o klimat, jeść zdrową żywność i nie głodować?” jest kolejnym spotkaniem w ramach tegorocznej edycji cyklu „Przybij piątkę nauce”. Hasłem przewodnim IV edycji cyklu jest „Razem na rzecz lepszego jutra”. Jest to seria wykładów poświęcona klimatowi i naturze. Będziemy rozmawiać m.in. o klimacie, jego zmianach, bioróżnorodności, produkcji żywności, ale też o transformacji cyfrowej – mówi prof. dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, Prorektor WSIiZ ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej.

Ponadto Prelegenci odpowiedzą na pytania słuchaczy oraz przedstawią najlepsze praktyki, które mają wymierny wpływ na jakość naszego życia i stan środowiska naturalnego. W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Więcej informacji na temat cyklu dostępnych jest na stronie cyklu „Przybij piątkę nauce”.

Sprawdź, jakie działania podejmuje WSIiZ w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.