1 marca rusza polska edycja międzynarodowego projektu Covid Gendered Academic Productivity (Covid G.A.P.) poświęconego badaniu produktywności naukowej badaczy i badaczek w czasie pandemii. Badania Covid G.A.P. Perspektywa polska przeprowadzi zespół dr Iwony Leonowicz-Bukały z Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSIiZ.

Covid G.A.P. Polish perspective / Perspektywa Polska to projekt, który powstał na bazie współpracy badaczek z 15 ośrodków naukowych w USA, Wielkiej Brytanii, Polsce i Katarze. W marcu ubiegłego roku rozpoczęły one pracę nad międzynarodowym badaniem jakościowym wpływu pandemii na pracę naukową kobiet, a niespełna rok później poszerzyły badanie o mężczyzn i kolejne kraje, zbierając kilkaset odpowiedzi z całego świata. Do 15 marca można jeszcze wypełnić ankietę w języku angielskim.

Obecnie, w ramach trzech projektów na poziomie krajowym (poza Polską – w Meksyku i Katarze) trwają badania rozwijające wątki z badania międzynarodowego, uwzględniające kontekst kulturowy, polityczny i społeczny – inny w każdym z państw. W ramach projektu realizowane są badania jakościowe związane z pracą naukową badaczy i badaczek w czasie kryzysu pandemicznego oraz możliwości jego długofalowego wpływu na rozwój naukowy w kontekście różnic genderowych.

Jaki jest cel badania Covid G.A.P?

„Naszym celem jest dotarcie do jak najszerszego grona pracowników naukowych, zatrudnionych w Polsce, którzy zechcą podzielić się z nami swoimi doświadczeniami pracy akademickiej/badawczej w okresie pandemii” – mówi dr Iwona Leonowicz-Bukała, kierująca pracami nad badaniem w języku polskim. – „W stosunku do oryginalnego badania, polskojęzyczny kwestionariusz został skrócony dostosowany do warunków polskiej akademii, także w kontekście bieżącej polityki w sferze nauki.”

Główny problem badawczy dotyczy uwarunkowań produktywności akademickiej w sytuacji kryzysu pandemicznego, w tym zmiennych takich jak: role społeczne, sytuacja rodzinna czy etap rozwoju kariery naukowej. W skład zespołu badawczego, który przygotował badania w Polsce, wchodzą dr Olga Kurek-Ochmańska z Instytutu Analiz Edukacji WSIiZ, dr Monika Struck-Peregończyk z Katedry Nauk o Polityce i Administracji WSIiZ oraz dr Agata A. Lambrechts z Uniwersytetu w Yorku w Wielkiej Brytanii.

Jak wziąć udział w badaniu?

Jeśli jesteś pracownikiem naukowym, związanym z uczelnią lub instytutem badawczym w Polsce, zapraszamy do wypełnienia kwestionariusza. Do udziału w badaniu zapraszamy zarówno naukowców, jak i naukowczynie” – mówi dr Iwona Leonowicz Bukała.

Badanie oparte jest na kwestionariuszu online opartym na pytaniach o charakterze otwartym oraz zmiennych demograficznych. Kwestionariusz ankiety można wypełnić na platformie Qualtrics na dowolnym urządzeniu, klikając w poniższy link.

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU COVID G.A.P. PERSPEKTYWA POLSKA

Warto dodać, że nie ma konieczności wypełnienia ankiety na raz – można to zrobić w dowolnych odstępach czasowych. Kwestionariusz będzie dostępny dla uczestników i uczestniczek od 1 marca do 11 kwietnia 2021 – przez 6 tygodni.

Zainteresowanych tematem badania zapraszamy do zapoznania się z dotychczasowymi ustaleniami badaczek na poziomie międzynarodowym i opisem projektu:

Wstępne wyniki badań międzynarodowych Covid G.A.P.
Strona projektu COVID G.A.P. Perspektywa polska
Strona projektu COVID G.A.P.

Działania zespołu można także śledzić w serwisie Twitter .