W Rzeszowie stanęła Drabina do Nieba – rzeźba według projektu Józefa Szajny. Uroczystość odsłonięcia rozpoczął happening artystyczny wokół  Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w wykonaniu Warszawskiego Centrum Pantomimy, Teatru „Maska” i Teatru Przedmieście, a zakończyły warsztaty kreatywne pt. „Młodzi odkrywają Profesora”, które poprowadziła wykładowczyni WSIiZ Paulina Dębosz. Prof. Józef Szajna w ostatnich latach życia był wykładowcą WSIiZ, prowadził dla studentów zajęcia między innymi z wiedzy o teatrze i sztukach plastycznych. Odsłonięcie Drabiny do Nieba otworzyło 11. festiwal Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor.

Happening artystyczny nawiązywał do motywu podróży i ciągłego ruchu, przywołując skojarzenia z ulotnością i przemijaniem ludzkiego życia. W teatralnym pochodzie aktorzy ruszyli spod budynku Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego (gdzie prof. Szajna również prowadził wykłady), przeszli przez Parku Sybiraków oraz wnętrza Galerii Nowy Świat i zatrzymali się na parkingu przy Galerii naprzeciwko Drabiny do Nieba.

Rzeźba znajduje się na pasie zieleni, oddzielającym jezdnie ulicy Krakowskiej, w pobliżu kościoła pw. Podwyższenia Krzyża. Miejsce jej lokalizacji wybrał przed laty sam prof. Józef Szajna. Drabina do nieba symbolizuje ludzkie dążenie do absolutu. Jedni wchodzą, inni musieli zejść. Szczyt jest niedostępny dla militarystów. To ich buciory stoją na dole – napisał w liście do uczestników uroczystości syn artysty Łukasz Szajna, zaś Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek podkreślał, że miasto wypełniło swego rodzaju testament twórczy jednego z najwybitniejszych rzeszowskich artystów rangi światowej.

Powstanie rzeźby sfinansowały rzeszowskie firmy: Elektromontaż Rzeszów, Inżynieria Rzeszów, Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów”, Park Hotel, Besta, Reshal, Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów, Aluteam-Alumec, Grupa Specjał. Za zaangażowanie i wkład w rozwój rzeszowskiej kultury dziękowała przedsiębiorcom  Wiceprezydent Miasta Rzeszowa Krystyna Stachowska.

Po odsłonięciu rzeźby w Klubie IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbyła się prezentacja multimedialna „Dialog z Józefem Szajną” oraz wspomnienie profesora. Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć również wystawę prac I Biennale im. Józefa Szajny oraz wziąć udział w warsztatach kreatywnych pt. „Młodzi odkrywają Profesora”, które poprowadziła Paulina Dębosz

Środowy happening i odsłonięcie Drabiny do Nieba otworzyły 11 edycję Festiwalu Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor, którego ideą jest przypominanie o twórczy dialog z dziedzictwem pozostawionym przez trzech wielkich artystów teatru blisko związanych z Rzeszowem i Podkarpaciem.