Na podstawie § 2 ust. 1 Regulaminu funkcjonowania Komisji do spraw etyki badań naukowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Rektor powołał Komisję Zarządzeniem nr 62/2020 z dnia 7 września 2020 r. w składzie: Przewodniczący komisji: dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ Członkowie komisji:
Kadencja Komisji rozpoczęła się 7.09.2020 r. i trwa do 31.08.2025 r. Kontakt: rpartyka@wsiz.edu.pl
Wnioski o wyrażenie opinii przez Komisję mogą składać kierownicy badań oraz osoby planujące podjęcie badań wymagających opinii Komisji. Pobierz wniosek Wnioski składa się w zamkniętych kopertach u Sekretarza Komisji w pokoju RA 211, ul. Sucharskiego2 Rodzaje badań naukowych, które wymagają oceny etycznej Komisji Za badania wymagające pozytywnej opinii Komisji uważane są badania, w których planuje się oddziaływanie – w jakiejkolwiek formie – na ludzi, w tym w szczególności: 1. badania, w których mają wziąć udział osoby mające ograniczoną lub wyłączoną zdolność podjęcia decyzji, lub wyrażenia świadomej lub swobodnej zgody na udział w badaniu oraz ograniczoną możliwość ewentualnej odmowy udziału w badaniu przed lub w trakcie badań, szczególnie:
2. badania, w których mają wziąć udział osoby szczególnie podatne na urazy psychiczne i zaburzenia zdrowia psychicznego, a zwłaszcza:
3. badania polegające na aktywnej interwencji w zachowanie człowieka, zmierzające do zmiany tego zachowania bez bezpośredniej ingerencji w działanie mózgu, np. treningi poznawcze, psychoterapia, psychokorekcja, itp. (dotyczy to również sytuacji, gdy zamierzona interwencja ma przynieść korzyść badanemu, np. usprawnić jego pamięć); 4. badania dotyczące kwestii kontrowersyjnych (np. aborcja, in vitro, kara śmierci) albo wymagające zachowania szczególnej delikatności i rozwagi (np. przekonań religijnych lub postaw wobec grup mniejszościowych); 5. badania długotrwałe, męczące, wyczerpujące fizycznie lub psychicznie. Opinia Komisji nie jest wymagana, jeżeli na prowadzenie planowanych badań wymagana jest przez przepisy prawa opinia lub zgoda innych komisji lub organów, oceniających aspekty etyczne planowanych badań. Komisja nie opiniuje medycznych badań naukowych mających charakter eksperymentu medycznego w rozumieniu Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Pozyskanie opinii odpowiedniej komisji do spraw etyki badań naukowych nie uchyla obowiązku przestrzegania wymogów i warunków realizacji badań naukowych wynikających z przepisów prawa oraz dobrych praktyk obowiązujących w danej dziedzinie/dyscyplinie naukowej.
Piątka na zielono
Dostrzegając współczesne wyzwania dla społeczeństwa i środowiska naturalnego, w ramach IV edycji cyklu „Przybij piątkę nauce” zapraszamy do wysłuchania wykładów, które będą poświęcone tematyce zrównoważonego rozwoju. Zachęcając wszystkich do przybijania z nami w każdą trzecią środę miesiąca Piątki na zielono, chcemy stworzyć płaszczyzny porozumiewania się różnych nauk w dziedzinie rozumienia idei zrównoważonego rozwoju i edukowania. Upowszechniając wiedzę, dążymy do zwiększenia świadomości na temat tego, w jaki sposób możemy przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego, a także poprawy jakości życia – nie tylko swojego, ale również lokalnej i globalnej społeczności.
W ramach 9 wykładów poruszone zostaną zagadnienia dot. rozwoju społecznego, rozwoju gospodarczego, ochrony środowiska, a także profilaktyki zdrowotnej. Ponadto, Prelegenci odpowiedzą na pytania słuchaczy, a także przedstawiają najlepsze praktyki, które mają wymierny wpływ na jakość naszego życia i stan środowiska naturalnego. Dlatego już dziś zachęcamy do przesyłania pytań na adres: bow@wsiz.edu.pl
IV edycja cyklu jest dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.
Szczegółowy program spotkań:
dr Wojciech Szymalski
prof. dr hab. Joanna Kostecka
dr hab. Łukasz Łuczaj
dr Joanna Świętoniowska
dr Łukasz Lamża
dr Tomasz Rożek
lek. Róża Hajkuś
dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ
dr hab. Piotr Rzymski
* z uwagi na odległy horyzont czasowy Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w liście prelegentów