Prezentacja budowy kości i mięśni, pokaz badań właściwości ekstraktów roślinnych, taniec afrykański, tworzenie grafik w wirtualnej rzeczywistości – to tylko część atrakcji, jakie wypełniły program XVII Dnia Otwartego Kół Naukowych i Organizacji Studenckich. Podczas siedemnastej edycji wydarzenia, w Klubie Akademickim IQ zaprezentowało się 24 koła oraz Samorząd Studencki i EUROPE DIRECT Rzeszów.

28 listopada br. Klub akademicki IQ wypełnił się po brzegi uczestnikami Dnia Otwartego Kół Naukowych i Organizacji Studenckich. W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem „Festiwal Umiejętności” i zostało zorganizowane przez Radę Kół Naukowych WSIiZ, Dział Nauki oraz EUROPE DIRECT Rzeszów i Enterprise Europe Network, działające w sieciach informacyjnych Komisji Europejskiej.

To już siedemnasta edycja tego wydarzenia. Dzień Otwarty Kół Naukowych i Organizacji Studenckich skierowany jest do studentów, którzy chcą rozwijać się naukowo, poszerzać zakres swoich zainteresowań. W ramach tego dnia swoją działalność prezentują koła z różnych obszarów m.in. informatyki, ekonomii, sztuki, fotografii czy kosmetologii. Warto dodać, że większość kół kieruje swoją ofertę do osób polsko, jak i anglojęzycznych, dlatego to wydarzenie spotkało się z zainteresowaniem studentów wszystkich kierunków i ścieżek językowych – mówi Renata Partyka z Działu Nauki.

Dzięki temu wydarzeniu studenci mogą zapoznać się z różnorodną ofertą ponad 20 kół naukowych i wybrać takie, które najbardziej ich interesuje. Jest to także okazja do zawarcia nowych znajomości i rozwinięcia swoich pasji – dodaje Jakub Boratyn, Przewodniczący Rady Kół Naukowych.

Multicultural Academic Circle zaplanowało kilka atrakcji dla uczestników m.in. występy łączące taniec i śpiew oraz quizy ze znajomości kultur.

Oprócz zaplanowanych atrakcji, każde koło naukowe miało swoje stanowisko, przy którym przedstawiciele odpowiadali na pytania osób zainteresowanych.

Jako Koło Naukowe RehSCIENCE zajmujemy się szeroko pojętą fizjoterapią. Na dzisiejsze wydarzenie przygotowaliśmy mini quizy z wiedzy na temat mięśni i budowy ciała. Na naszym stoisku można również zobaczyć jak wyglądają m.in. poszczególne stawy np. kolanowe, łopatki czy stawu biodrowego – mówi Justyna Sewerniak z Koła Naukowego RehSCIENCE.

Na naszym stoisku studenci mogą zagrać w grę planszową „Euro Cash”, która rozwija finansowe IQ, uczy biznesowego myślenia i zarządzania finansami. Jest polskim odpowiednikiem amerykańskiej planszówki „Cashflow”. Jako koło finansowe zajmujemy się głównie badaniami wśród studentów, przeprowadzaniem różnych analiz i zbieraniem informacji na temat świadomości finansowej studentów – tłumaczy Jakub Grzybowski, przedstawiciel Finansowego Koła Naukowego FLOW.

W ramach dzisiejszego dnia przygotowaliśmy pokaz ekstraktu z Klitorii ternateńskiej. Po dodaniu kwasu cytrynowego do ekstraktu, zmienia on swój kolor z niebieskiego na różowy. Wyciąg można wykorzystywać m.in. w kosmetykach. Studenci mogą wziąć udział również w quizie dotyczącym związków aktywnych oraz nazw niektórych roślin, które często zapisywane są błędnie – mówi Beata Balon, liderka Koła Naukowego Cosmetic Plants.

Koła naukowe i organizacje działające na Uczelni dają możliwości rozwijania swoich pasji i zainteresowań oraz pogłębiania wiedzy pod opieką aktywnych zawodowo naukowców. Najbardziej zaangażowani studenci z kół naukowych osiągają duże sukcesy – realizują projekty naukowe, wyjeżdżają na konferencje, publikują, a także otrzymują stypendium ministra za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe.

Podczas Dnia Otwartego przeprowadzono również ankietę, w której uczestnicy mogli głosować na najbardziej atrakcyjne stoisko. W tym roku pierwsze miejsce zdobyło koło Intercultural Research Club „The Globe”, a wyróżnienie otrzymało koło Economic Research Club.

Więcej informacji na temat działalności Kół Naukowych i Organizacji Studenckich można znaleźć TUTAJ.

Partnerem strategicznym wydarzenia było Miasto Rzeszów.

Zobacz galerię zdjęć: