Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przyłącza się do świętowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Zachęcamy do obejrzenia wykładów pt. „Jak mówić, żeby nas słuchano?” prof. Jerzego Bralczyka, „O współczesności i przyszłości języka polskiego” prof. Jerzego Bralczyka i prof. Jana Miodka oraz „Sztuka rozmowy” z udziałem prof. Jerzego Bralczyka oraz Michała Ogórka.

W ramach Dnia Języka Ojczystego zachęcamy do obejrzenia wykładu pt. „Jak mówić, żeby nas słuchano”. Jest to najpopularniejszy zapis wideo dostępny na naszym kanale YouTube (wyświetlony do tej pory ponad 8,3 miliona razy). Prof. Jerzy Bralczyk, od obecnego roku akademickiego wykładowca WSIiZ, opowiedział o poprawności językowej w komunikacji oraz przedstawił skuteczne metody przykuwania uwagi słuchających. Wykład dostępny jest na kanale YouTube oraz na stronie z podcastami.

Polecamy także rozmowę prof. Jerzego Bralczyka i prof. Jana Miodka pt. „O współczesności i przyszłości języka polskiego”, która odbyła się w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Znakomici językoznawcy dyskutowali o poprawnej polszczyźnie, naturalnej zmienności języka i tendencjach, jakie mogą się pojawić w przyszłości.

O naturalnym przebiegu rozmowy i sposobach jej prowadzenia można z kolei posłuchać w nagraniu pt. „Sztuka rozmowy”, w którym wzięli udział prof. Jerzy Bralczyk oraz Michał Ogórek. Prelegenci zastanawiali się nad tym, co jest najbardziej istotne w komunikowaniu się oraz przedstawili kilka przykładów zmieniających charakter dialogu.

Dzień Języka Ojczystego to święto upamiętniające tragiczne wydarzenie z 21 Lutego 1952 roku, do którego doszło w Dhace. W wydarzeniu tym zginęło pięciu studentów domagających się ustanowienia języka bengalskiego jako język urzędowy. Celem święta jest ochrona różnorodności języków i uświadamianie o ich wartości w kontekście tożsamościowym i kulturowym.