Najnowszy numer Intro.Magazynu został przygotowany po raz pierwszy w historii w wydaniu podcastowym. Na zajęciach pn.”Dziennikarstwo online” studenci zmierzyli się z zarówno z poważną tematyką dotyczącą relacji między Polską, Ukrainą i Białorusią, jak i z nowym dla siebie warsztatem podcastowym.

Dr Grażyna Bochenek, Wykładowczyni w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej, zaprasza do zapoznania się z podcastami poświęconymi relacjom polsko-ukraino-białoruskim: Jeszcze w październiku 2021 roku, na początku semestru zimowego, zaczęliśmy się zastanawiać, jakie więzi łączą przedstawicieli trzech sąsiadujących państw, czyli Polski, Ukrainy oraz Białorusi. Na zajęciach z Dziennikarstwa online zadaliśmy sobie pytania: Co nas łączy, co nas dzieli? Co o sobie wiemy, czy w ogóle się sobą nawzajem interesujemy? W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie studiuje wiele osób pochodzących zza wschodniej granicy Polski, a w tej konkretnej grupie na III roku studiów licencjackich studentami są zarówno Polacy, jak i Ukraińcy i Białorusini: to idealny punkt wyjścia do zgłębiania międzysąsiedzkich tematów. Prace ruszyły, podcasty zostały zrealizowane.

W czwartek 24 lutego 2022 Rosja przekroczyła granice Ukrainy i rozpoczęła się brutalna militarna inwazja. W obliczu dramatycznych doniesień z frontu i wobec konieczności udzielenia pomocy tysiącom ukraińskich uchodźców na wszystko zaczęliśmy patrzeć inaczej. Rozmowy o podróżach, influencerach, ukraińskiej kuchni, słowiańskiej mitologii i współczesnym rodzimowierstwie, ale także o stereotypach czy sytuacji Ukraińców i Białorusinów w Polsce wydają się obecnie jak z zupełnie innej rzeczywistości. Faktycznie – trochę tak jest, mimo to, zapraszam do posłuchania rozmów i opowieści, które stanowią zapis codzienności i normalności, jaka była naszym udziałem przed 24 lutego 2022 roku – dodaje dr Grażyna Bochenek.

Podcastowy numer Intro.Magazynu można odsłuchać TUTAJ.