Do 28 stycznia br. trwa głosowanie na najciekawsze filmy zgłoszone do konkursu ImagineEU. Ich autorami są uczniowie z europejskich szkół średnich. Zadanie uczestników konkursu polegało na przedstawieniu w kreatywnej formie pomysłów, które mogłyby stać się tematem europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Wśród filmów konkursowych znalazł się film pt. „(Nie) wiemy co jemy” zrealizowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie.

W przedsięwzięciu biorą udział uczniowie szkół średnich państw członkowskich UE na zaproszenie Komisji Europejskiej. W gronie pretendentów do nagrody głównej znaleźli się przedstawiciele siedmiu szkół średnich z Polski, w tym jednej z Podkarpacia – Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie z filmem zatytułowanym „(Nie) wiemy co jemy”. Warto dodać, że konkurencja jest bardzo duża – nagrodzony zostanie jeden z 837 filmów przygotowanych przez młodych Europejczyków – informuje Joanna Sowińska, specjalistka ds. informacji europejskiej EUROPE DIRECT Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie.

Film, który zdobędzie najwięcej głosów zagwarantuje jego autorom wyjazd na szkolenie do Brukseli. Aby wesprzeć uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie, należy oddać swój głos na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Jak to zrobić?
1) Zarejestruj się na oficjalnym portalu Komisji Europejskiej;
2) Potwierdź maila na swojej elektronicznej skrzynce pocztowej;
3) Oddaj głos na stronie

Tak o konkursie mówią uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie:

Dzień dobry! Jesteśmy grupą uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie, która wzięła udział w ogólnoeuropejskim konkursie organizowanym przez Komisję Europejską Imagine EU. Zadaniem konkursowym było stworzenie pomysłu na Europejską Inicjatywę Obywatelską oraz nagranie na ten temat filmiku. Nie była to łatwa rzecz, ale uznaliśmy, że jest to nasza szansa na zaangażowanie się w losy Unii. Motywacją do pracy była nagroda – możliwość trzydniowego wyjazdu do Brukseli, a wraz z tym zwiedzenia siedziby europejskiej biurokracji. Przez ponad dwa tygodnie szukaliśmy inspiracji na nasz pomysł. Rozważaliśmy różne koncepcje, lecz ostatecznie zdecydowaliśmy się na stworzenie inicjatywy w dziedzinie zdrowia publicznego oraz polityki żywnościowej. Nasze wideo pod tytułem „(Nie) wiemy, co jemy” dotyczy sprawy przejrzystości składów żywności, stosowania składników chorobotwórczych i braku lokalnych produktów w supermarketach.

I dodają: Do wyboru tego, a nie innego pomysłu, skłoniła nas chęć trafienia do jak największej liczby mieszkańców Wspólnoty. Oprócz tego, mamy świadomość, że każdy z nas ma pełne prawo do łatwego dostępu do zdrowego jedzenia. Aby przejść do kolejnego etapu konkursu potrzebujemy znaleźć się w gronie dziesięciu filmików z największą liczbą głosów. Jesteśmy jedyną drużyną z Podkarpacia oraz jedną z siedmiu drużyn z całej Polski, a o przejście do kolejnego etapu rywalizujemy z niemalże czterystoma grupami. W związku z tym potrzebujemy Waszego wsparcia. Jeżeli uważają Państwo, że nasz pomysł jest w stanie odmienić Państwa życie i zagwarantować Wam zdrową, bezpieczną przyszłość prosimy Was o oddanie na nas swojego głosu. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ opracowanie pomysłu oraz przygotowanie filmiku kosztowało nas wiele godzin ciężkiej pracy, za którą chcielibyśmy zostać docenieni. Pamiętajmy, każdy głos się liczy!

W imieniu EUROPE DIRECT Rzeszów również zachęcamy Państwa do oddania swojego głosu na uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie. Uważamy, że warto wesprzeć, młodych, aktywnych działających na terenie naszego województwa podkarpackiego. Twój głos może im pomóc! – podsumowuje Ewa Nowak-Koprowicz, kierowniczka EUROPE DIRECT Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie.