Katedrę Biotechnologii i Biologii Komórki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odwiedziły przedstawicielki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wizyta miała na celu omówienie współpracy między uczelniami. Wykładowczynie UMP miały również okazję zobaczyć laboratoria dydaktyczne i badawcze Kolegium Medycznego WSIiZ.

W dniach 6 – 10 maja 2024 r. Katedra Biotechnologii i Biologii Komórki WSIiZ gościła dr n. farm. Dorotę Olender oraz dr n. farm. Katarzynę Sowę-Kasprzak z Katedry i Zakładu Chemii Organicznej Collegium Pharmceuticum Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Wizyta stażowa miała na celu omówienie dalszych kierunków współpracy miedzy Katedrą Biotechnologii i Biologii Komórki WSIiZ a Katedrą Chemii Organicznej UMP obejmującej badanie właściwości nowych pochodnych chalkonów kurkuminoidowych w różnych modelach komórkowych w tym komórkach pochodzących z układu nerwowego. Głównym celem badań było sprawdzenie czy nowe pochodne kurkuminy – substancji o dobrze poznanych właściwościach prozdrowotnych – są w stanie działać korzystnie i przeciw-neurodegeneracyjnie. Podczas stażu dr Dorota Olender oraz dr Katarzyna Sowa-Kasprzyk zostały zaznajomione z technikami sterylnej pracy z wykorzystaniem linii komórkowych, metodami kolorymetrycznymi oraz molekularnymi, którymi posługują się, na co dzień, pracownicy Katedry Biotechologii i Biologii Komórki WSIiZ. Uzyskane wyniki wstępne sugerują, że opracowane metody syntezy nowych związków stanowią istotny postęp w otrzymywaniu nowych substancji aktywnych o działaniu potencjalnie korzystnym w komórkach neuronalnych pochodzących z hipokampu. Jest to szczególnie istotne w kontekście obserwowanego wzrostu zapadalności populacji na choroby neurodegeneracyjne m.in. demencję, czy chorobę Alzheimera. Uzyskane wyniki dają silne podstawy do dalszej współpracy pomiędzy uczelniami oraz rozwijania kooperacji publikacyjno-projektowej na przyszłość.

W czasie wizyty, dr Dorota Olender oraz dr Katarzyna Sowa-Kasprzak odbyły również gościnne wizyty w laboratoriach dydaktycznych i badawczych Kolegium Medycznego WSIiZ, poznając infrastrukturę naukową naszej uczelni oraz potencjał badawczy poszczególnych katedr. Istotnym punktem wizyty było wygłoszenie przez naukowczynie prezentacji pt. „Hybrydy kurkuminoidowe – związki o obiecujących właściwościach biologicznych” dotyczącej kierunków badań prowadzonych w Katedrze Chemii Organicznej UM w Poznaniu w trakcie zorganizowanego seminarium otwartego dla pracowników Kolegium Medycznego WSIiZ.

Opiekę naukową stażu objął dr hab. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ – specjalista w zakresie hodowli komórek, tkanek, neurobiologii i toksykologii in vitro. Wsparcie merytoryczne wizyty stanowili: dr hab. Anna Tabęcka-Łonczyńska, prof. WSIiZ (specjalizująca się w badaniach z zakresu toksykologii środowiskowej oraz badań na modelach zwierzęcych), dr Bartosz Skóra (biologia nowotworów in vitro, nanotechnologia i neurobiologia molekularna), mgr inż. Karolina Kosińska (toksykologia środowiska in vitro) oraz mgr inż. Dominika Szlachcikowska (toksykologia środowiska in vitro).