Jego grafiki są na setkach rowerów w całej Europie. Zdjęcia, które robi wykorzystywane są przez firmy na całym świecie. W wolnym czasie jest tłumaczem z niemieckiego, starożytnej greki i łaciny oraz twórcą muzyki. Kto to taki? Myroslav Trofymuk – student Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Nasz student jest założycielem portalu Pup Zemli, czyli „Pępek Świata”. Ale sam Myroslav nie czuje się nikim wyjątkowym. – Kocham to, co robię. A jak się coś kocha, to nie musi się pracować. To pasja przynosi pieniądze, ale nie one są najważniejsze – wyjaśnia z rozbrajającą szczerością.

Na jego portalu publikowane są informacje dotyczące ważnych inicjatyw kulturalnych na Ukrainie, których jednak często próżno szukać w innych mediach. Z Myroslavem współpracuje także kilku dziennikarzy-wolontariuszy, pasjonatów kultury.

– Na początku nie kosztowało mnie to zbyt drogo, bo znajomy pozwolił wykorzystać opłacony przez niego hosting i wyjaśnił podstawy tworzenia stron internetowych. Po około miesiącu portal był już gotowy, a potem się zaczęło… – przedstawia początki projektu Myroslav. – Teraz utrzymanie strony jest już nieco droższe, jest to też bardzo czasochłonna działalność, która jednak przynosi satysfakcję, ponieważ ludzie mogą dowiedzieć się dzięki tej stronie o wielu inicjatywach – dodaje.

Portal posiada także aktualizowany na bieżąco kanał na YouTube, na którym można oglądać nagrania z wydarzeń mających miejsce na Ukrainie, ale także i w Polsce. Większość z filmików nagrywa i montuje sam Myroslav.

Twórca

Student nie ogranicza się jednak tylko do informowania o kulturze, ale stara się ją tworzyć. W 2014 roku wydał płytę zatytułowaną „ZONA”, która była zainspirowana rozmyśleniami nad wybuchem w Czarnobylu z 1986 roku. W swoich nagraniach student wykorzystał głos Oksany Zabużko – ukraińskiej pisarki.

Myroslav promuje także innych ukraińskich twórców muzycznych. Na jego stronie „ХАТНЄГРАННЯ” (GRANIEDOMOWE) znajdują się informacje na temat zespołów, ich koncertów oraz możliwości słuchania ich utworów. Projekt GRANIEDOMOWE zajmuje się także organizacją wydarzeń. – Organizujemy koncerty zespołu, który nie ma stałego składu, muzycy się dołączają w zależności od okazji. Najciekawsze jest w tym to, że członkiem zespołu mogą zostać także słuchacze i to w trakcie koncertu – mówi Myroslav. – Chcemy pokazać, że muzykiem może zostać prawie każdy, wystarczy program na komórce, można to zrobić nawet w pociągu. Sami zresztą koncertowaliśmy chociażby w tramwaju.

GRANIEDOMOWE realizowało także projekty edukacyjno-muzyczne. W ramach jednego z nich zostały wydane płyty – 758 sztuk – z nagraniami terenowymi miasta Lwowa. – Każda płyta jest unikatowa, ponieważ zawiera inne zdjęcie Lwowa, większość przysłali nam sami mieszkańcy – wyjaśnia student.

Nie tylko muzyka

Myroslav realizuje się na wielu polach aktywności. Brał udział w licznych międzynarodowych konferencjach naukowych, zdobywał nagrody w konkursach fotograficznych, tworzył projekty graficzne okładek czasopism oraz książek, był członkiem jury III Festiwalu Tłumaczeń Dziecięcych (język niemiecki), jest także magistrem filologii klasycznej, w 2009 roku obronił pracę pt. „Motywy patriotyczne w utworach Ajschylosa”. Skąd jednak znajduje energię na to wszystko?

– Fascynują mnie różnego rodzaju projekty artystyczne, które przyciągają wzrok oraz pobudzają wyobraźnię. Sam staram się dążyć do tego, aby w każdym dniu towarzyszyła mi kreatywność, nie mogę spokojnie pójść spać dopóki nie skończę wymarzonego projektu – opowiada o swoich motywacjach student.

W tym roku Myroslav był organizatorem Pierwszego Międzynarodowego Forum Inicjatyw Niezależnych, na którym pojawiły się inicjatywy wytwórni z Ukrainy i Polski. Za działalność na rzecz międzynarodowej współpracy, Myroslav Trofymuk otrzymał od władz miasta Lwowa nagrodę w zakresie „Manger międzybranżowych projektów kulturalnych”.