Dzień Pracownika Socjalnego, obchodzony w Polsce 21 listopada, ma na celu uświetnienie, jak istotną rolę pełnią pracownicy socjalni, którzy na co dzień pomagają osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, materialnej, zdrowotnej czy psychicznej. Z tej okazji dr Moniką Struck-Peregończyk, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Praca socjalna, opowiedziała o specyfice tego zawodu i kierunku studiów oraz o studentach.
W Polsce Dzień Pracownika Socjalnego został ustanowiony na podstawie uchwały Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2008 roku, w celu upamiętnienia roli pracowników socjalnych w społeczeństwie.
O kierunku Praca socjalna opowiada dr Monika Struck-Peregończyk – Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Praca socjalna (ścieżki anglojęzyczne).
Kierunek Praca socjalna został uruchomiony 1,5 roku temu w nietypowym terminie – w semestrze letnim, jako kierunek anglojęzyczny. Decyzja o rozpoczęciu kształcenia w tym semestrze wynikała z faktu, że już wtedy wiedzieliśmy o dużym zainteresowaniu kandydatów tym kierunkiem studiów. Realizujemy wyłącznie program w języku angielskim. Obecnie zakończyliśmy czwartą turę naboru studentów. Są to głównie osoby z zagranicy, w tym studenci z Zimbabwe, RPA, Indii, Indonezji oraz Armenii. Jak dotąd nie mieliśmy jeszcze żadnego Polaka, który zdecydowałby się studiować pracę socjalną w języku angielskim. Łącznie na czterech semestrach studiuje około 120 osób – mówi dr Monika Struck-Peregończyk.
Kształcenie na kierunku Praca socjalna obejmuje stały blok przedmiotów dotyczących pracy socjalnej, metodologii tej pracy, specyfiki pracy z różnymi grupami klientów oraz instytucjami. Program zawiera także elementy prawa, psychologii oraz zarządzania, czyli zagadnienia, które mogą być przydatne pracownikom socjalnym. W ramach różnych przedmiotów omawiamy również tematykę organizacji pozarządowych oraz wolontariatu. Z uwagi na międzynarodowy charakter naszej grupy studentów, staramy się prezentować te zagadnienia nie tylko w kontekście Polski, ale także w szerszym, europejskim i globalnym ujęciu. Dostosowujemy program do potrzeb studentów, którzy mogą chcieć pracować w różnych krajach, w tym w Europie – dodaje dr Monika Struck-Peregończyk.
W ramach studiów na kierunku Praca socjalna prowadzone są zajęcia takie jak: polityka społeczna, metodyka pracy socjalnej, trening interpersonalny, mediacje, praca socjalna z różnymi grupami, m.in. osobami z niepełnosprawnościami, dziećmi, młodzieżą czy rodzinami, psychologia rozwojowa, socjologia rodziny i inne.
Podstawowym zawodem po ukończeniu tego kierunku jest zawód pracownika socjalnego. Obecnie obserwujemy duże niedobory pracowników socjalnych, nie tylko w Polsce, ale także w Europie i krajach zachodnich. Istnieje zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą w stanie pracować z młodzieżą oraz różnymi grupami marginalizowanymi, zarówno w instytucjach publicznych, jak i w organizacjach pozarządowych czy międzynarodowych projektach. Praca socjalna to nie tylko zawód, ale także rola lokalnego lidera lub osoby angażującej się w projekty mające na celu organizowanie działań i zapobieganie marginalizacji – dodaje Prodziekan.
Uczelnia współpracuje z licznymi organizacjami i instytucjami działającymi w obszarze pracy socjalnej oraz polityki społecznej. Studenci odbyli praktyki w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rzeszowie oraz w organizacjach pozarządowych, m.in. zajmujących się wspieraniem młodzieży. Chętnie angażują się również w wolontariat, co świadczy o ich powołaniu. Część z nich ma już doświadczenie z pracy w organizacjach w swoich krajach. Są to osoby otwarte, gotowe do nauki, ale także chętne do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Wielu studentów kierunku Praca socjalna angażuje się w wolontariat. Część z nich współpracowała z UNHCR, Agendą ONZ ds. Uchodźców, a inni działają lokalnie, wspierając osoby w kryzysie bezdomności w ramach działań Stowarzyszenia Zupełne Dobro. Są również studenci, którzy angażują się w międzynarodowy wolontariat ze Stowarzyszeniem Projektów Międzynarodowych „INPRO” i aktywnie uczestniczą w jego działaniach. Studenci wykazują dużą chęć i zaangażowanie w różne inicjatywy pomocowe – mówi dr Struck-Peregończyk.
Choć ci młodzi ludzie pochodzą z krajów, które zazwyczaj są biorcami pomocy, a nie jej dawcami, są gotowi angażować się w działania w Polsce. Dostrzegają też ogromną potrzebę takich działań w swoich rodzimych krajach i wiedzą, jak ważne jest ich realizowanie.
Praca socjalna to doskonały kierunek studiów dla osób, które pragną wykonywać zawód dający satysfakcję i poczucie spełnienia, a jednocześnie pomagać innym. Program studiów pozwala na rozwój umiejętności, zdobycie niezbędnej wiedzy oraz przygotowuje do zawodu, na który istnieje duże zapotrzebowanie. Studia w języku angielskim otwierają nowe możliwości zawodowe, umożliwiając pracę na międzynarodowym rynku. Dodatkowo, studenci mają okazję współpracować z osobami z różnych kultur, co stanowi cenne doświadczenie i możliwość doskonalenia umiejętności językowych – dodaje dr Monika Struck-Peregończyk.
Wszystkim pracownikom socjalnym w dniu ich święta składamy serdeczne życzenia satysfakcji w pracy, poczucia spełnienia i wszelkiej pomyślności.