Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w ramach współpracy z EUROPE DIRECT, zrealizowali projekty dydaktyczne, wykorzystując komiks „Paneuropa. Licho nie śpi”. Uczestnicy zajęć z języka polskiego jako obcego, reprezentujący kierunki takie jak: Grafika komputerowa, Informatyka, Marketing i nowe media oraz Kosmetologia, pracowali nad analizą treści komiksu, który porusza kwestie związane z dwudziestoleciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
„Paneuropa. Licho nie śpi” to komiks autorstwa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i jest to drugie tego typu dzieło, które wykorzystano podczas zajęć. Poprzednio był to komiks „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą”.
„Paneuropa. Licho nie śpi” to szósty komiks z serii wydawanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Tym razem komiks skupia się na kwestiach związanych z dwudziestoleciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i wymiernych korzyściach dla naszego kraju wiążących się z przynależnością do wspólnoty – przekazuje mgr Ewa Nowak-Koprowicz, kierowniczka EUROPE DIRECT Rzeszów.
W komiksie zilustrowano flagowe inwestycje UE, które służą lokalnym społecznością, a wśród nich: Park Staromiejski, Plac Wolności, ulica Włókiennicza w Łodzi – wszystkie z tych miejsc zostały objęte rewitalizacją obszarową. Zobaczycie w nim również unijne inwestycje zlokalizowane na Śląsku i w Zagłębiu oraz na terenie Pomorza Zachodniego. Warto dodać, że pojawia się w nim również wątek rzeszowski – dodaje.
Wspomniany komiks w dziesiątkach egzemplarzy, za pośrednictwem EUROPE DIRECT Rzeszów, został przekazany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce studentom Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach lektoratu z języka polskiego jako obcego.
Zaangażowanie i inspiracja
Lektorki: mgr Ewelina Jemioło oraz mgr Iwona Myśliwiec z Zakładu Języków Obcych Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej na podstawie komiksu „Paneuropa. Licho nie śpi.” przeprowadziły projekt językowy.
Podczas zajęć studenci zostali podzieleni na dwie grupy, a ich zadaniem było wspólne opracowanie planu wydarzeń na podstawie komiksu. Pracując zespołowo, czytali i analizowali treść, a następnie tworzyli plakaty ilustrujące kluczowe momenty fabuły komiksu. Efekty swojej pracy zaprezentowali na forum grupy, dzieląc się wnioskami i interpretacjami. Zwieńczeniem zajęć była ożywiona dyskusja na temat bohaterów, ich postaw oraz tego, jak odzwierciedlają rzeczywistość – informuje mgr Ewelina Jemioło.
Studenci z entuzjazmem angażowali się w rozmowy, aktywnie uczestniczyli w zajęciach i współpracowali w grupach. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje komiksu „Paneuropa”, które z pewnością dostarczą nam nowych tematów do inspirujących zajęć i dyskusji – dodaje mgr Iwona Myśliwiec.
Jak podkreślają prowadzące, zarówno studenci jak i lektorki byli bardzo zadowoleni z możliwości wzięcia udziału w takiej formie zajęć, a same komiksy z serii „Paneuropa” zostały bardzo pozytywnie ocenione.
Cieszy mnie otwartość i zainteresowanie tematem z jakim uczestnicy zajęć z języka polskiego jako obcego, prowadzące oraz studenci i studentki, przystąpili do realizacji niniejszej innowacji dydaktycznej. Jestem przekonana, że ta współpraca przyniesie efekty w wielu obszarach – podsumowuje mgr Ewa Nowak-Koprowicz.
Gdzie pobrać „Paneuropę”?
Komiks „Paneuropa. Licho nie śpi” dostępny jest w wersji elektronicznej, w wersji: polskojęzycznej oraz angielskojęzycznej Ostatnie papierowe egzemplarze można również otrzymać w EUROPE DIRECT Rzeszów. Punkt zlokalizowany jest z Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w kampusie przy ul. Sucharskiego 2, pok. RA143.