W kampusie WSIiZ w Kielnarowej stanęło 5 uli, zamieszkanych przez pszczoły z gatunku Buckfast. Powstanie pasieki wpisuje się w realizowaną przez Uczelnię Strategię Zrównoważonego Rozwoju i ma zwrócić uwagę społeczności akademickiej na rolę i znaczenie pszczół dla ekosystemu i życia człowieka.

Pasieka będzie także wykorzystywana w celach naukowo – dydaktycznych na dwóch kierunkach studiów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Pasieka będzie częścią Laboratorium bioróżnorodności, gdzie znajdą się także m. in. domki dla owadów.

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ze 100 gatunków roślin uprawnych, zapewniających 90% światowego zaopatrzenia w żywność, ponad 70 jest zapylanych przez pszczoły. Owady zapylające stanowią jeden z najważniejszych elementów ekosystemu, a także wskaźnik jakości środowiska. Uświadamianie tego związku oraz troska o zachowanie bioróżnorodności to działania, jakie nasza Uczelnia chce podejmować – mówi dr Małgorzata Gosek, Prorektorka WSIiZ do spraw Nauczania.

Pszczele rodziny zostały zakupione w maju od Pasieki A.F.M. Chahuła „Moja pszczoła”. Gatunek Buckfast ma charakterystyczny wygląd – pszczoły są duże i mają szerokie, żółte paski na tergitach i, co ważne, nie wykazujących zachowań agresywnych. Kielnarowa i jej okolice sprzyjają hodowli pszczół. Przed założeniem pasieki została zweryfikowana całoroczna bazę pożytkowa w okolicy i promieniu ok. 2 km, ponadto w kampusie zostały zasadzone rośliny miododajne, takie jak lipy oraz akacje. Rodziny pszczele aktualnie się rozrastają i pierwszy miód powinien być na przełomie lipiec-sierpień 2023. Na dużą ilość nie jestem nastawiony, gdyż pasieka jest nowa i dopiero za rok będzie można mówić o efektach. Niestety, zmiany klimatu spowodowane przez działania człowieka powodują, że pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, a zjawiska pogodowe coraz gwałtowniejsze. Jestem jednak dobrej myśli, że działania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odniosą sukces i przyczynią się do rozwoju pasieki i staną się atrakcją na przyszłych studentów nowych kierunków studiów związanych ze zrównoważonym rozwojem – mówi Marcin Dąbrowski, opiekun uli.

Kierunki Zrównoważony rozwój i środowisko oraz Zrównoważony rozwój w gospodarce oferowane przez Kolegium Zarządzania stanowią odpowiedź na aktualne potrzeby związane z prowadzeniem i zarządzaniem przedsiębiorstwem w myśl “zielonej gospodarki”, z poszanowaniem dla przyrody i jej zasobów. Jak mówi dr Joanna Podgórska, prodziekan kolegium Zarządzania ds. kierunku Zarządzanie: W ramach tych studiów studenci dowiedzą się, w jaki sposób włączać zrównoważone zarządzanie przedsiębiorstwem do procesów strategicznych i operacyjnych, działać jako zrównoważony przedsiębiorca lub towarzyszyć i doradzać firmom na drodze do zrównoważonego modelu biznesowego. Takich specjalistów obecnie potrzebują zarówno prywatne firmy, jak i instytucje i samorządy.

Tworzenie przy zakładach pracy lub instytucjach pasiek to tylko jedna z wielu opcji, jakie można wykorzystywać w promowaniu idei zrównoważonego rozwoju oraz autentycznym wspieraniu bioróżnorodności. Nasi absolwenci nie będą się obawiali proponowania firmom tego typu rozwiązań, bo dokładnie przyjrzą się całemu procesowi w czasie zajęć praktycznych na kampusie w Kielnarowej – dodaje dr Joanna Podgórska.

Więcej informacji o działaniach WSIiZ na rzecz zrównoważonego rozwoju znajduje się TUTAJ.