Aplikacja pt. „Better World – help refugees” stworzona przez studentów WSIiZ: Mateusza Partykę, Gabrielę Nowak, Pawła Sołtysa i Macieja Wojturskiego zdobyła 3 miejsce w VII Ogólnopolskiej Konferencji i Konkursie Młodych Inżynierów.
W VII edycji Ogólnopolskiej Konferencji i Konkursie Młodych Inżynierów wzięło udział ponad 100 osób. Do Konkursu Młodych Inżynierów zgłoszono 20 projektów, a do ścisłego finału wybrano 8.
Jedną z aplikacji zgłosili studenci drugiego roku Informatyki we WSIiZ – Mateusz Partyka, Gabriela Nowak, Paweł Sołtys i Maciej Wojturski. Projekt pod tytułem „Better World – help refugees” zdobył trzecie miejsce w Konkursie Młodego Inżyniera (w ubiegłym roku projekt otrzymał wyróżnienie w konkursie).
Stworzony przez studentów projekt skierowany jest do uchodźców. Aplikacja jest aktywna i można ją bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play. Posiada funkcje takie jak:
- tłumacz na wiele języków (tłumaczy również treści ze zdjęć poprzez tłumacz Google),
- wyświetla informacje/aktualności z kraju pochodzenia użytkownika,
- na bieżąco wyświetla informacje dla użytkownika o kraju w którym przebywa np. do jakiego urzędu się zgłosić, jak uzyskać pomoc, jakie są procedury prawne,
- użytkownik może skorzystać z wirtualnego kantoru,
- aplikacja łączy się z innymi aplikacjami m.in. „jak dojadę” pokazując przy tym dostępne linie autobusów miejskich oraz aktualne ceny biletów,
- wyświetla aktualne oferty promocji w sklepach.
Aplikacja, którą stworzyliśmy, ma na celu szerzenie pomocy przede wszystkim naszym sąsiadom – obywatelom Ukrainy. Dzięki tej aplikacji będą mogli od razu wiedzieć, co się dzieje aktualnie w Ukrainie oraz gdzie znajdują się miejsca pomocy. Użytkownicy będą mogli swobodnie się porozumiewać, ponieważ aplikacja posiada wbudowany słownik. Warto sprawdzić jej wszystkie funkcje. Zachęcam do pobrania – mówi Gabriela Nowak, jedna z autorek aplikacji.
Poziom aplikacji jest dość wysoki. Studenci dopracowali detale związane z prostym interfejsem, który może obsłużyć osoba w każdym wieku. Ponadto dobrze dobrali grafikę jak i informacje dla użytkowników. Aplikacja łączy ze sobą już istniejące programy, takie jak tłumacz, mapy, pobiera dane z serwisów informacyjnych, MPK jak i z sklepów. Dla osoby, która jest w nowym kraju oraz bez znajomości języka taka aplikacja jest bardzo pomocna – może przetłumaczyć wiele informacji, pomóc w sprawach urzędowych lub pomóc dojechać w dane miejsce – mówi mgr inż. Piotr Prach z Katedry Inteligentnych Systemów i Sieci WSIiZ.
Ze względu na wysoki poziom prac konkursowych komisja przyznała dwa pierwsze miejsca.
Pierwsze miejsce przyznane przez Prezesa Głównego Stowarzyszenia Elektryków Polskich Sławomira Cieślika zajął Karol Kowal przedstawiając projekt pod tytułem „Rękawica kontroler do wirtualnej rzeczywistości”. Pierwsze miejsce ex aequo przyznane przez Prezesa Głównego Polskiego Towarzystwa Informatycznego Wiesława Paluszyńskiego zajął Hubert Ząbik i Franciszek Hadław przedstawiając projekt pod tytułem „Wykorzystanie niewiedzy i zaufania osób starszych używając metodę phishingu-praktyczne przeprowadzenie ataku”.
Drugie miejsce w konkursie zajął Hubert Hara przedstawiając projekt pod tytułem „Realizacja modelu taśmowego sortownika”. Wyróżnienie otrzymała Faustyna Misiura przedstawiając swoją pracę pod tytułem „Pojazdy autonomicznie sterowane”.
VII edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej i Konkursu Młodych Inżynierów została zorganizowana pod hasłem „Inżynieria w sporcie i e-sporcie”. Wydarzenie było skierowane do studentów i doktorantów z całej Polski. Celem było przedstawienie oraz zapoznanie się z pracami i osiągnięciami badawczymi młodych naukowców wszystkich dyscyplin naukowych z naszego kraju.
Konferencję zorganizowali: Koło Naukowe Mechatron, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Polskie Towarzystwo Informatyczne. Współorganizatorami byli: ESport Arena Rzeszów i TEB Edukacja Oddział w Rzeszowie.
Autorką zdjęć jest Ewelina Pociask.