Projekt pt. „Better World – help refugees” przygotowany przez trójkę studentów WSIiZ: Pawła Sołtysa, Gabrieli Nowak i Mateusza Partyki zyskał wyróżnienie w trakcie VI Ogólnopolskiej Konferencji i Konkursie Młodego Inżyniera.

W VI edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej i Konkursu Młodych Inżynierów uczestniczyło ponad 100 osób, a do konkursu zgłoszono wiele prac i aplikacji. Jedną z takich aplikacji zgłosili studenci pierwszego roku Informatyki we WSIiZ – Pawł Sołtys, Gabriela Nowak i Mateusz Partyka. Studenci za aplikację pn. „Better World – help refugees” otrzymali wyróżnienie Jury w Konkursie Młodego Inżyniera. Nasza aplikacja przeznaczona jest w obecnej sytuacji głównie dla Ukraińców, którzy uciekają przed wojną. Dzięki tej aplikacji będą mieli wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu np. położenie miejsc rejestracji i kantorów, rozkład jazdy autobusów, słownik oraz dostępne oferty pracy czy mieszkań. Celem aplikacji jest pomoc obcokrajowcom w zaaklimatyzowaniu się w naszym kraju. Z aplikacji korzystać można w kilku językach np. po polsku, po angielsku czy po ukraińsku – opowiada Gabriela Nowak, jedna z autorek aplikacji.

Pierwsze miejsce w Konkursie Młodego Inżyniera zajął Hubert Hara – student UR, który przedstawił pracę konkursową pt. „Wizualizacja holograficzna obiektów”. Nagrodą jaką otrzymał jest 6-miesięczny staż w firmie BorgWarner. Drugie miejsce zajął Marcin Pater – student UR, który zaprezentował pracę konkursową pt. „Realizacja bezpiecznego sterowania siłownikiem pneumatycznym przy użyciu Arduino oraz LabView”. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca jest 3-miesięczny staż w firmie BorgWarner. Konkursowe podium zamknęła Klaudia Ziobro – studentka UR, która przygotowała projekt badawczy pt. „Badanie wpływu chropowatości i defektów powierzchni na rodzaj uszkodzenia powłoki azotku hafnu, osadzonych na stali H18N9T w badaniu scratch test”. Nagrodą jaką otrzymała również jest 3-miesięczny staż w firmie BorgWarner. Konkursowe Jury przyznało także wyróżnienia dla Mateusza Czuchy za projekt pn. „Półautonomiczna żaglówka”.

VI edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej i Konkursu Młodych Inżynierów została zorganizowana w ramach Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Celem wydarzenia było przedstawienie oraz zapoznanie się z pracami i osiągnięciami badawczymi młodych inżynierów z naszego kraju.

Konferencję zorganizowali: Koło Naukowe Mechatron, Stowarzyszeniem Elektryków Polskich Oddział Rzeszowski i Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Podkarpacki.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska, Prezydent Miasta Rzeszów, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Parlament Studentów Rzeczypospolitej. Partnerem Generalnym tej edycji konferencji było Podkarpackie Centrum Innowacji, a patronem głównym firma BorgWarner.