Jest rodzimym gatunkiem reprezentującym rodzinę cisowatych Taxaceae o bardzo długiej żywotności, mogącej sięgać 1200-1500 lat. Ten zimozielony gatunek, podobnie jak buk pospolity, związany jest z obszarami o wilgotniejszym klimacie. W Polsce występuje w części północnej, zachodniej oraz południowej. W górach granicę jego występowania stanowi granica regla dolnego, niekiedy także na wapiennym podłożu w piętrze kosodrzewiny. Najczęściej rośnie na glebach świeżych, żyznych oraz średnio żyznych o odczynie średnio kwaśnym do zasadowego. Cechuje go wybitna cienioznośność. Często występuje jako domieszka w dolnej warstwie lasów liściastych, do których zalicza się m.in.: kwaśne dąbrowy, ciepłolubne i żyzne buczyny, grądy, łęgi oraz jaworzyny.
Wygląd i cechy charakterystyczne:
Zimozielone bezżywiczne drzewo lub krzew o wysokości 10-15 m (wyjątkowo: do 27 m) i pierśnicy ok. 80 cm (wyjątkowo: 140 cm). Korona ma kształt początkowo stożkowaty, w miarę dojrzewania staje się coraz bardziej zaokrąglona. Cechą charakterystyczną są nieregularne skrętoległe konary oraz łuszcząca się płatami (podobnie jak u platana klonolistnego) kora. Pędy początkowo są zielone, po 3-4 latach brązowieją. Lekko spłaszczone igły mają długość od 2 do 4 cm. Ich górna strona jest błyszcząca i ciemnozielona, dolna – jaśniejsza, niekiedy żółtawa. Oliwkowe lub brązowe nasiona są ukryte w charakterystycznej czerwonej, kieliszkowatej osnówce.
Warto wiedzieć:
- Cis pospolity jest pierwszym w Polsce drzewem objętym ochroną gatunkową. Informacje nt. jego ochrony zostały zapisane w statucie warckim pochodzącym z 1423 r.
- Cis pospolity jest gatunkiem trującym. Odpowiada za to taksyna znajdująca się
w największej ilości w igłach. Jedyną jadalną część stanowi czerwona słodka i lepka osnówka. Taksyna jest także uwalniana w czasie upałów – może wykazywać ona działanie odurzające. - Taksyna jest nieszkodliwa dla niektórych gatunków zwierząt np. sarny oraz jeleni, przez co często uszkadzają one lub całkowicie niszczą młode rośliny. Wypadki zatrucia są dość rzadkie, w przeszłości najczęściej ofiarami padały konie, które zjadały gałązki.
- Kluczową rolę w rozprzestrzenianiu nasion cisa odgrywają ptaki, a wśród nich kowalik, który żywi się wyłącznie nasionami pozbawionymi uprzednio osnówki, robiąc z nich zapasy na zimę.
- Cis zaliczany jest do najwolniej rosnących drzew iglastych.
- Największy w kraju rezerwat cisa: Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego znajduje się w Borach Tucholskich. Porasta go kilka tysięcy cisów.
- Najstarszym drzewem w Polsce jest cis rosnący w miejscowości Henryków Lubański (woj. dolnośląskie). Jego wiek szacowany jest na ok. 1250 lat. Ma on wysokość wynoszącą 13 m i mierzy 512 cm w obwodzie. Za najstarszy na świecie uznawany jest cis rosnący w szkockim Fortingall Yew. Jego wiek określono na 3000 lat.
- W starożytności na bazie cisa przygotowywano trucizny.
- Określenie „cisawy” odnoszące się do umaszczenia koni wywodzi się od charakterystycznego czerwono-brunatnego koloru kory cisa.
- Cisy zaliczane są do gatunków dwupiennych, co oznacza, że na jednym osobniku występują wyłącznie jednopłciowe kwiaty. Okazy męskie wczesną wiosną mają żółtawe kwiatostany z ziarnami pyłku, zaś żeńskie w końcu lata – czerwone osnówki zawierające nasiona.
Źródła informacji:
- Witkowska-Żuk L., 2013: Rośliny leśne. Wyd.: MULTICO. Oficyna Wydawnicza., s. 27
- Seneta W., Dolatowski J., 2012: Dendrologia. Wyd. PWN., s. 26-29
- https://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/widok/viewrezerwatprzyrody.jsf?fop=PL.ZIPOP.1393.RP.1064
- https://cisystaropolskie.pl/ciekawostki