Złote Wilki to ogólnopolska nagroda dla młodych ludzi, którzy opracowali projekty społeczne w ramach olimpiady praktycznej „Zwolnieni z Teorii”, odbywającej się pod patronatami honorowymi Ministerstw: Edukacji Narodowej oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku laureatami nagrody zostali studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

„Zwolnieni z Teorii” to ogólnopolska olimpiada kierowana do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracja do aktywności społecznej. Olimpiadę organizuje Social Wolves – polski start-up społeczny, który działa na rzecz odpowiedzialnej i kompetentnej kadry zarządzającej.

Rzeszowscy studenci WSIiZ – uczelni, w której krzyżują się drogi wielu kultur, wyznań i obyczajów, zauważyli symptomy konfliktu międzykulturowego, który rozwija się w naszej lokalnej społeczności. Jak sami uzasadniają podjęcie tak trudnego zagadnienia: – Rzeszów jest miejscem kontaktu wielu kultur. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania może pochwalić się trzecią największą liczbą studentów zagranicznych w Polsce. To wpływa na różnorodność miasta, lecz z tego samego powodu pojawiają się konflikty na tle kulturowym. Studenci doszli do wniosku, że pogłębiający się problem z integracją można zahamować, poprzez najprostsze, ludzkie odruchy – zapoznanie się i wspólną zabawę.

Tak powstał projekt społeczny „InteGra”, oparty o formułę konkursową. Zadaniem uczestnika było odnalezienie w mieście lub wydrukowanie ulotki ze specjalnie przygotowana planszą gry, a następnie nawiązanie kontaktu z nieznajomym obcokrajowcem i zaproponowanie mu partyjki gry w „kółko-krzyżyk”. Osttanią fazą gry było zrobienie sobie wspólnego zdjęcia z hashtagiem #InteGraRzeszów i zamieszczenie go w publicznym poście na Instagramie lub Facebooku. Tak oznaczone fotografie wzięły udział w losowaniu nagród pomocnych w pielęgnowaniu nowej znajomości ( np. biletów na mecze Resovii Rzeszów, wejściówek do parku trampolin lub wyjść na pizzę albo do kawiarni).

W zabawie i integracji wzięło udział aż 270 osób z Rzeszowa. Ten sukces został dostrzeżony i nagrodzony przez organizatorów olimpiady. Na finałowej gali był obecny między innymi wicepremier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że charakter konkursu przekroczył jego najśmielsze oczekiwania. – Było tu widać ogromne zaangażowanie, niesamowitą pasję i odwagę realizacji projektów społecznych, kulturalnych, historycznych, a nawet biznesowych. Ogromne gratulacje! (…) – Myślę, że zobaczyliśmy tu przyszłą elitę tego kraju, bo wierzę, że najlepszą definicji elity to taka jakiej udzielił Bułat Okudżawa, który powiedział, że prawdziwym inteligentem jest ten, kto troszczy się o innych ludzi – powiedział Mateusz Morawiecki.

W całej Polsce, w tym roku, zrealizowano w ramach przedsięwzięcia 500 inicjatyw, które pozytywnie wpłynęły na życie 5 milionów Polaków. W sumie w programie wzięło udział 11 tys. młodych ludzi, czyli blisko 60 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Autor: Szymon Taranda