Od 16 października do 3 listopada 2023 w Katedrze Kosmetologii WSIiZ gości grupa 11 studentów Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Asfendiyarova w Ałmatach w Kazachstanie, która realizuje staż naukowy w ramach łączonej specjalności studiów „Cosmeceutical Pharmacology” na kierunku Technologia Farmaceutyczna. Opiekunami naukowymi wspólnie realizowanej specjalności są prof. Zuriyadda Sakipova z Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Ałmatach oraz dr hab. Katarzyna Gaweł-Bęben, prof. WSIiZ z Katedry Kosmetologii WSIiZ.

W ramach stażu studenci realizują praktyczny kurs z recepturowania naturalnych kosmetyków, ekstrakcji związków aktywnych z materiału roślinnego oraz metod oceny skuteczności i bezpieczeństwa naturalnych składników kosmetyków za pomocą metod in vivo i in vitro.

Zadaniem każdego studenta biorącego udział w stażu jest przygotowanie ekstraktów z wybranego surowca roślinnego oraz ocena ich kosmetycznego zastosowania pod względem zawartości związków bioaktywnych, działania antyoksydacyjnego i potencjału przeciwprzebarwieniowego. Ekstrakt o najbardziej pożądanych właściwościach zostanie następnie wykorzystany do przygotowania serii kosmetyków naturalnych, których właściwości fizykochemiczne i stabilność zostaną ocenione przez studentów. Studenci mogą zapoznać się również z metodologią przeprowadzania badań sensorycznych i aparaturowych, które stosowane są powszechnie w ocenie skuteczności działania produktów kosmetycznych.

Przyjazd studentów z Kazachstanu jest kolejną płaszczyzną współpracy naukowo-dydaktycznej między WSIiZ a Narodowym Uniwersytetem Medycznym w Ałmatach, która jest efektem podpisanego w 2018 roku memorandum, którego inicjatorem był Kierownik Katedry Kosmetologii WSiiZ, prof. dr hab. Kazimierz Głowniak. W kolejnych latach planowana jest dalsza realizacja i rozszerzanie wspólnej oferty dydaktycznej obu partnerskich Uczelni.

Naukowcy z Katedry Kosmetologii WSIiZ mieli okazję w maju 2019 roku gościć w Kazachstanie przy okazji realizacji wspólnego projektu badawczego finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach projektu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe pt. „CosmeticValley – International Scientific and Implementation Cooperation at the Cosmetology Department”. Więcej o wizycie naukowców z WSIZ w Ałmatach oraz o wspomnianym projekcie można przeczytać w poprzednich artykułach:

O efektach badań naukowych realizowanych wspólnie z naukowcami Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Kazachstanie można przeczytać również w artykule Piękna jak róża? – artykuł w „CosmeticValley – International Scientific and Implementation Cooperation at the Cosmetology Department”.