Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dołącza do obchodów Dnia Nauki Polskiej. Mając na celu propagowanie kultury dzielenia się wiedzą oraz rozpowszechnianie idei otwartego dostępu do nauki, edukacji i dóbr kultury, rozpoczynamy drugą edycję projektu „Przybij piątkę nauce”.

Inicjatywa „Przybij piątkę nauce” wspomaga proces kształcenia realizowany w szkołach średnich. Jest ona skierowana do uczniów ambitnych, przygotowujących się do matur oraz olimpiad i zaangażowanych w przedmiotowych kołach zainteresowań. Dodatkowo, wspierając ideę otwartego dostępu do nauki, chcemy w ten sposób dotrzeć do osób, które są otwarte na wiedzę i szukają pewnych źródeł informacji.

W pierwszej edycji programu (maj 2020) do dyspozycji nauczycieli przekazaliśmy ponad 30 godzin materiałów filmowych oraz audio, zawierających relacje z ponad 50 wykładów i spotkań otwartych przygotowanych między innymi w ramach projektu „Wielkie pytania w nauce”. Naszymi ekspertami byli wybitni przedstawiciele świata nauki, a wśród nich: ks. prof. Michał Heller, prof. Jerzy Bralczyk, śp. Prof. Jerzy Vetulani, prof. Stefan Chwin, prof. Jerzy Hausner, prof. Adam Rotfeld, prof. dr hab. Stanisław Waltoś, śp. prof. Jan Winiecki, prof. Paweł Januszewicz, Danuta Hubner czy Janina Ochojska. Spotkania pogrupowane zostały w bloki tematyczne, ułatwiające nauczycielom wyszukiwanie pożądanych treści. W czasie nauczania zdalnego materiały opracowane przez WSIiZ stały się uzupełnieniem lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii, fizyki oraz języka polskiego.

Do korzystania z zasobów dydaktycznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie zaprasza – dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, prof. WSIiZ, Prorektor ds. Nauki.

Drugą edycję projektu otworzy wykład specjalnego gościa. O zmianach klimatycznych opowie dr Tomasz Rożek – dziennikarz naukowy, jeden z najbardziej znanych popularyzatorów nauki w Polsce, twórca popularnego portalu oraz kanału na YouTube Nauka to lubię, z wyksztalcenia fizyk. Ponadto, w ramach spotkania dr Rożek odpowie na pytania przesłane przez uczestników. Autorzy najciekawszych otrzymają książki z autografem dziennikarza. Pytania można przesyłać do 7 marca 2021 roku w ramach komentarzy publikowanych pod postem na Facebooku. Ponadto, pytania można również przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: bow@wsiz.edu.pl.

Premiera spotkania odbędzie się 18 marca 2021 roku, o godzinie 18:00, w mediach społecznościowych  na kanale YouTube oraz na Facebooku WSIiZ i będzie miała charakter otwarty.

Kolejne wykłady w ramach projektu „Przybij piątkę nauce” będą realizowane w trzecią środę każdego miesiąca, a ich tematyka będzie dotyczyć profilaktyki zdrowotnej, ekonomii, dietetyki, nowych mediów oraz współczesnej sytuacji w Polsce i na świecie. Szczegóły dotyczące tematów kolejnych spotkań znajdziecie Państwo na portalu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz na stronie cyklu Wielkie Pytania w Nauce.