Do czego służą połyskomierze i mexametry oraz w jaki sposób kosmetolodzy wykorzystują odlewy silikonowe skóry? Tajniki kosmetologii oraz etykiet na produktach kosmetycznych poznaliśmy na kolejnym wykładzie z cyklu „Przybij piątkę nauce”.

W trakcie wykładu pt. Czy kosmetyki działają? Badania skuteczności działania i bezpieczeństwa produktów złożoność kosmetycznych zagadnień przybliżył nam mgr inż. Tomasz Bujak, dyrektor Centrum Wdrożeniowo-Usługowego Kolegium Medycznego WSIiZ. Wykładowca WSIiZ najpierw przedstawił zagadnienia prawne, regulujące rynek kosmetyków w Polsce i Unii Europejskiej. Tomasz Bujak zwrócił uwagę między innymi na fakt, że produkt o identycznym składzie może być uznany albo za produkt kosmetyczny, albo za produkt chemiczny – wszystko zależy od informacji, jakimi opiszemy go na etykiecie. To od opisu i przeznaczenia będzie uzależnione, pod jakie przepisy prawne produkt będzie podlegał, jakie wymogi musi spełnić oraz jakich badań wymaga.

W drugiej części swojego wystąpienia Tomasz Bujak przedstawił rodzaje badań, jakie przechodzą kosmetyki przed wejściem na rynek. Są wśród nich między innymi badania stabilności (określają zmiany, jakie zachodzą w kosmetykach w trakcie przechowywania oraz używania) czy aplikacyjne (bazują na ocenie przez użytkowników). Najbardziej złożone są badania aparaturowe – to właśnie w tym obszarze naukowcy korzystają na przykład z analizy topograficznej odlewów silikonowych skóry, wykonywanych w miejscach występowania zmarszczek (np. tzw. kurze łapki). Po wykonaniu tego typu badań producenci mogą umieścić na etykiecie komunikaty o treści (przykłdowo): Produkt spłyca zmarszczki o 30 procent po 21 dniach stosowania lub Pierwsze efekty są widoczne już po 7 dniach stosowania.

Kosmetolodzy korzystają także z takich narzędzi jak: mexametr – który mierzy działanie rozjaśniające kosmetyków, lub połyskomierz – mierzący połysk na skórze czy włosach. Stosowany bywa także cutometr – to urządzenie mierzy z kolei elastyczność i jędrność skóry.

Po wykładzie Tomasz Bujak odpowiedział na pytania zadane mu przez słuchaczy. Nasz wykładowca odniósł się między innymi do tego, czym różnią się kosmetyki sprzedawane w drogeriach od tych oferowanych w aptekach oraz wyjaśnił, dlaczego te same substancje zawarte są w różnych preparatach, na przykład żelu do mycia ciała oraz płynie do mycia naczyń.

Mgr inż. Tomasz Bujak to dyrektor Centrum Wdrożeniowo-Usługowego Kolegium Medycznego WSIiZ i asystent w Katedrze Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych. W 2018 roku uzyskał stypendium dla wybitnych młodych naukowców przyznawane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zainteresowania naukowe mgr Bujaka skupiają się wokół tematyki związanej z towaroznawstwem kosmetyków. W badaniach naukowych główną uwagę poświęca kosmetykom myjącym i aspektom związanym z kształtowaniem ich jakości, poprzez dobór składu jakościowego i ilościowego oraz formy fizykochemicznej produktu.

O projekcie „Przybij piątkę nauce”

W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie bezpłatnie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w 3. środę każdego miesiąca do udziału w spotkaniach, które – mamy nadzieję – są znakomitym instrumentem dyfuzji wiedzy i popularyzacji nauk