Instytut Badań i Analiz Finansowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania opublikował raport na temat dynamiki i trendów przedsiębiorczości cyfrowej w Unii Europejskiej, pt. „Inspirowanie Przedsiębiorczości Cyfrowej i Świadomości w Szkolnictwie Wyższym: Raport Końcowy”.

Główne zagadnienia prezentowane w publikacji Instytutu Badań i Analiz Finansowych WSIiZ to: mapowanie dynamiki przedsiębiorczości cyfrowej w krajach takich jak: Belgia, Chorwacja, Hiszpania, Polska, Rumunia, Słowacja i Włochy; określenie typowych trendów w stosowaniu umiejętności cyfrowych w przedsiębiorczości oraz dobrych praktyk i narzędzi w przedsiębiorczości cyfrowej. Opracowanie powstało, we współpracy z dziewięcioma partnerami, w ramach międzynarodowego projektu IDEA (Inspiring Digital Entrepreneurship and Awareness in HE) współfinansowanego przez program Erasmus Plus.

W badaniu skupiliśmy się na politykach publicznych w obszarze wspierania przedsiębiorczości cyfrowej, stopniu zaawansowania jej rozwoju i roli uczelni wyższych w procesie efektywnego wdrażania i realizacji programów studiów dedykowanych przedsiębiorczości cyfrowej. Badanie objęło także najlepsze praktyki biznesowe w zakresie przedsiębiorczości cyfrowej i case study wiodących pod tym względem przedsiębiorstw w Polsce. Natomiast mapowanie zostało wykonane na poziomie UE przez partnerów, którzy zaproponowali zestaw czynników sukcesu i niepowodzeń wraz z zaleceniami ukierunkowanymi na dynamikę przedsiębiorczości cyfrowej w kontekście szkolnictwa wyższego jak i poza nim” – informuje dr Tomasz Skica, Dyrektor ds. Badań i Nauki IBAF WSIiZ.

Wyniki mapowania i podsumowania dynamiki przedsiębiorczości cyfrowej posłużą zarówno jako wytyczne do formułowania europejskiej polityki edukacyjnej w dziedzinie umiejętności cyfrowych, a także jako filary rozwoju programów szkoleniowych IDEA.

IDEA: Raport Końcowy na temat dynamiki i trendów przedsiębiorczości cyfrowej w UE jest dostępny na stronie internetowej projektu.