Dr Konrad Szocik na konferencji naukowej w Japonii przedstawił referat pt. „Can we do more in space than on Earth? A feminist perspective on the bioethics of space exploration”. Konferencja pod hasłem „Humanities in the Age of Space Exploration” odbyła się w styczniu br. na Uniwersytecie Chiba.

Dr Konrad Szocik, filozof z Katedry Nauk Społecznych WSIiZ, swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na możliwe mechanizmy wykluczenia i opresji, które mogą pojawić się w trakcie przyszłej eksploracji kosmosu, szczególnie w odniesieniu do problematyki biomedycznej. Tej tematyce poświęcona jest jego najnowsza książka pod tytułem „Feminist bioethics in space. Gender inequality in space exploration”, która zostanie opublikowana przez Oxford University Press w 2024 roku.

W konferencji brali udział następujący filozofowie, naukowcy, politycy i przedstawiciele Japońskiej Agencji Kosmicznej: Takayuki Kobayashi (Członek Izby Reprezentantów, Japonia), Anthony Milligan (King’s College London, Wielka Brytania), Hideyuki Takahashi (Uniwersytet Chiba, Japonia), Konrad Szocik (WSIiZ, Polska), Tetsuji Iseda (Uniwersytet Kyoto, Japonia), Oskari Sivula (Uniwersytet Turku, Finlandia), Yu Takeuchi (Japan Aerospace Exploration Agency: JAXA), Mikko Puumala (Uniwersytet Turku, Finlandia), Jasmin della Guardia (Uniwersytet Chiba, Japonia), Koji Tachibana (Uniwersytet Chiba, Japonia).

Ponadto dr Szocik poprowadził seminarium naukowe pt. „Feminist and decolonial approaches to space exploration”. W trakcie seminarium filozof zwrócił uwagę na aktualne mechanizmy w polityce kosmicznej i retoryce o eksploracji kosmosu, oparte na nacjonalizmie, militaryzmie, kapitalizmie i kolonializmie. Udział w konferencji był finansowany w ramach grantu z Narodowego Centrum Nauki.