Dr Iwona Leonowicz-Bukała, Dziekanka Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej naszej Uczelni, wygłosiła referat podczas XVI konferencji międzynarodowej zorganizowanej przez Europejskie Towarzystwo Socjologiczne w Porto. Konferencja poświęcona była transformacji i zaufaniu we współczesnym społeczeństwie, a tematem wystąpienia naszej badaczki była dezinformacja w grupach wsparcia dla osób z cukrzycą na Facebooku.

W referacie pt. Reliability of Health Information in Polish Diabetes Online Health Communities: Insights from Administrators and Moderators, dr Iwona Leonowicz-Bukała opowiedziała o wstępnych wynikach badań, realizowanych z udziałem administratorów grup o tematyce cukrzycowej. W polskiej przestrzeni Facebooka działa ponad 100 takich grup, z czego realną aktywność i pomoc można znaleźć w niewielkiej liczbie z nich.

Głównym problemem jest choćby porzucanie grup przez administratorów – z braku czasu czy zaangażowania – co skutkuje tym, że w grupach, które mają stanowić źródło wsparcia i informacji od innych pacjentów, odbywają się dyskusje przez nikogo niemoderowane, często pozbawione weryfikacji, wprowadzające w błąd porady lub posty autorstwa różnego rodzaju naciągaczy – mówi dr Iwona Leonowicz-Bukała.

Grupy dobrze zorganizowane z kolei oferują moderację treści, dbają o to, aby porady były zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz regulaminem. W pewnym sensie biorą więc odpowiedzialność za publikowane treści – dodaje medioznawczyni.

Największa w Polsce grupa liczy prawie 35 tysięcy osób – pacjentów, ich rodzin, partnerów i przyjaciół. Do grup wsparcia należą także lekarze diabetolodzy oraz edukatorzy diabetologiczni, którzy mogą w grupie dzielić się wiedzą, a także dowiadywać się, co stanowi dla pacjentów największy problem w codziennej walce z cukrzycą.

Oprócz własnego wystąpienia, dr Leonowicz-Bukała, która od 2024 jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego, była także organizatorką sesji naukowej, poświęconej kwestiom zaufania wobec informacji na temat zdrowia z sieci. Wraz z prof. Alberto Ardissone z włoskiego uniwersytetu w Macerata przygotowała dwuczęściowy panel badaczy socjologii zdrowia pt.  Trusting health information online in the era of transforming social communication. Wzięli w nim udział badacze z Polski, Włoch, Irlandii i Norwegii.

Europejskie Towarzystwo Socjologiczne to międzynarodowa organizacja naukowa, której początki sięgają roku 1987. Zrzesza badaczy i badaczki z całego kontynentu, którzy realizują badania socjologiczne i interdyscyplinarne, pracując w sieciach badawczych w ramach różnych sekcji tematycznych, jak sekcja socjologii zdrowia czy sekcja socjologii migracji. Towarzystwo wspiera przedsięwzięcia naukowe i dydaktyczne. Stanowi też platformę wymiany doświadczeń pomiędzy socjologami oraz badaczami z innych dziedzin wiedzy. ESA regularnie organizuje konferencje ogólne, jak i w ramach mniejszych sekcji. W portugalskiej edycji konferencji ogólnej w dniach 27-30 sierpnia 2024 wzięło udział pond 4000 naukowców i naukowczyń z kilkudziesięciu państw europejskich.

Jeśli interesuje Cię temat cukrzycy, tutaj znajdziesz publikacje dr Leonowicz-Bukały na temat tej choroby w kontekście mediów:

Cukrzyca nie taka straszna dzięki social mediom?

Ardissone, A., Leonowicz-Bukała, I. & Struck-Peregończyk, M. (2024). Can anyone tell me…? Online Health Communities in Diabetes Self-Management in Poland and Italy. Health Communication, 1–8.