130 uczestników z całej Polski, blisko 100 referatów w pięciu panelach tematycznych, sesja posterowa, wykłady otwarte, warsztaty i konkursy. Tak wyglądały dwa dni XVI ogólnopolskiej konferencji „Nauka i pasja kluczem do sukcesu”. Studenci i studentki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie znaleźli się wśród zwycięzców konkursu na najciekawszy referat zaprezentowany podczas konferencji.
W dniach 21-22 maja 2025 roku w CEM w Kielnarowej odbyła się szesnasta edycja konferencji „Nauka i pasja kluczem do sukcesu”, której głównym celem była prezentacja dorobku naukowego młodych naukowców na ogólnopolskim forum, integracja środowisk akademickich, zawarcie kontaktów oraz promowanie rozwoju naukowego studentów i doktorantów.
130 uczestników z pasją do nauki
W konferencji wzięło udział 130 uczestników, którzy reprezentowali 26 jednostek naukowych (akademie, uniwersytety i politechniki oraz inne uczelnie publiczne i niepubliczne) z całej Polski.
To już szesnasta edycja konferencji i mam wrażenie, że z roku na rok zyskuje na popularności i zainteresowaniu studentów z całej Polski. Studenci i młodzi naukowcy coraz chętniej angażują się w taki właśnie rodzaj działalności naukowej, bo pozwala im to na realizację projektów, zdobywanie grantów, czy stypendiów np. stypendiów ministra. Jest to doskonała okazja, żeby stawiać swoje pierwsze kroki na arenie naukowej. Studenci bardzo chętnie zgłaszają się żeby przeprowadzać swoje pierwsze, albo już kolejne prelekcje. Wśród uczestników konferencji są także doktoranci, młodzi przedstawiciele nauki oraz doświadczeni pracownicy naukowi, co daje studentom możliwość czerpania inspiracji z doświadczenia i wiedzy starszych naukowców – mówi Monika Ślepecka z Działu Nauki WSIiZ.
W pierwszym dniu konferencję oficjalnie otworzyła, w imieniu Władz WSIiZ, dr Paula Wieczorek, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Filologia.
Konferencja jest prawdziwie ogólnopolska. Mamy tutaj przedstawicieli nie tylko z uczelni wyższych, ale także przedstawicieli firm, którzy przyjechali z różnych miejscowości – od Gdańska, przez Warszawę, Katowice, Wrocław aż po Lublin i Rzeszów. Hasło przewodnie konferencji nie jest przypadkowe. Dziś, gdy mamy do czynienia z rozwojem technologicznym, pogłębiającymi się kryzysami, czy problemami społecznymi, musimy właśnie liczyć na takich ludzi jak uczestnicy naszej konferencji. Ludzi otwartych, którzy mają pasję do nauki, i którzy nie boją się testować swoich pomysłów, przekraczać granic i chcą się rozwijać. To jest tak naprawdę przyszłość nauki i całego świata. Cieszę się, że miałam okazję uczestniczyć w tej konferencji, że miałam okazję ją otworzyć – powiedziała dr Paula Wieczorek.
Uczestnicy zaprezentowali 97 referatów w pięciu panelach tematycznych:
- Innowacje w ekonomii i zarządzaniu (moderatorka: dr Karolina Palimąka)
- Innowacje technologiczne i IT (moderatorzy: dr Marek Jaszuk i Ewa Basara)
- Nauki medyczne i zdrowie (moderator: prof. dr hab. Konrad Szychowski)
- Komunikacja społeczna i media (moderatorka: mgr Izabela Lenczowska)
- Zrównoważony rozwój (moderatorki: mgr Ewa Nowak-Koprowicz i mgr Joanna Sowińska).
Analityka w naszym życiu
Wykład otwierający konferencję pt. „Dlaczego warto rozwijać kompetencje analityczne?” wygłosił dr inż. Arkadiusz Gaweł, Prodziekan kierunku Analityka danych w biznesie i Analityka biznesowa i Big Data.
Dlaczego warto uczyć się umiejętności analitycznych? Bo po prostu się to opłaca. Nie jest to obszar wyłącznie zarezerwowany dla konkretnych zawodów, badaczy czy specjalistów. Każdy ma różne predyspozycje, ale umiejętności analityczne są niezwykle potrzebne. Podejmujemy masę decyzji od najprostszych (w co się ubrać), po te które będą dla nas kluczowe, dotyczące ważnych wyborów życiowych. Umiejętność oceny źródeł, umiejętności myślenia krytycznego, po symulacje, pozwoli nam lepiej żyć, szczególnie, że żyjemy w dobie AI, gdzie ciężko odróżnić prawdę od fałszu – mówił dr Gaweł.
Prelegent wyznał także: We wcześniejszych edycjach Nauki i Pasji uczestniczyłem jeszcze jako student. W tym roku debiutuję w roli prelegenta. Bycie po drugiej stronie wymaga lepszego zrozumienia tematu. Zgodnie z taksonomią Blooma, żeby komuś coś przedstawić należy bardzo dobrze to zrozumieć. Rola prelegenta jest trudniejsza i bardziej stresująca, ale według mnie te bodźce zewnętrzne, które powodują jakiś dyskomfort, przyzwyczajają nas do tego i pozwalają nam rosnąć.
Uczestnicy o konferencji
Jednymi z uczestników konferencji byli przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Jesteśmy na Nauce i pasji prawie co roku. Jest to bardzo fajna okazja dla młodych naukowców. Wśród moich studentów, są nawet studenci pierwszego roku, którzy doświadczają tu czegoś więcej, niż tylko bycie na zajęciach. Mogą się tu zmierzyć z umiejętnością przemawiania i przełamaniem lęku przed mówieniem. Studenci mają możliwość poznania różnych metod badawczych i zaczerpnięcia wielu inspiracji pod kątem dalszych badań – powiedziała Agnieszka Słomba, opiekun Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Na konferencji jestem po raz drugi. Bardzo doceniam to wydarzenie. Jest doskonałym startem dla młodych naukowców, którzy właśnie tutaj mają pierwszą okazję by zaprezentować swoje badania, a tym samym rozpocząć życie naukowe. Oczywiście planuję pojawić się na kolejnej edycji, bo nie ma lepszego miejsca – powiedział Michał Drabik, przewodniczący Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Sesja posterowa, warsztaty i konkurs
W tym roku, po raz pierwszy, odbyła się sesja posterowa, w ramach której 22 osoby zaprezentowały 11 posterów przedstawiających prowadzone przez nich badania.
Podczas konferencji zawsze organizowane są warsztaty biznesowe dla uczestników. W tym roku warsztaty pt. „Światowa wojna technologiczna – Polska na froncie innowacji” przeprowadził przedstawiciel firmy HugeTECH, mającej doświadczenie w realizowaniu i wprowadzaniu innowacyjnych projektów na rynek światowy.
Jak co roku, podczas dwóch dni konferencji zorganizowano konkurs na najciekawszy referat w każdym panelu tematycznym. W ramach konkursu zwyciężyło aż czterech studentów WSIiZ.
KOMUNIKACJA SPOŁECZNA I MEDIA:
21.05.2025 r.
Zuzanna Poplewska (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie) – „Plakat jako narzędzie komunikacji społecznej”.
22.05.2025 r.
Maja Czyżewska (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie) – „Język kształtów w projektowaniu postaci”.
INNOWACJE TECHNOLOGICZNE I IT:
21.05.2025 r.
Mikołaj Data (Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza) – „Meshtastic – zdecentralizowana sieć komunikacyjna dla amatorów”.
22.05.2025 r.
Piotr Matusiewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie) – „Techniki poprawy jakości w głębokich sieciach neuronowych”.
INNOWACJE W EKONOMII I ZARZĄDZANIU:
21.05.2025 r.
Mgr Stanisław Waligóra (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) – „Współczesne kierunki badań nad czynnikami sytuacyjnymi”.
22.05.2025 r.
Hanna Loi (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) – „Kondycja banków islamistycznych w porównaniu do banków tradycyjnych podczas pandemii Covid-19”.
ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ:
21.05.2025 r.
Jakub Tokarski (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie) – „Wpływ ruchu drogowego na emisję spalin i jakość powietrza w miastach”.
22.05.2025 r.
Ronald Tapfumaneyi (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie) – „Rethinking Quality: What Education Means for Marginalized Communities in Africa and Europe”.
NAUKI MEDYCZNE I ZDROWIE:
21.05.2025 r.
Aleksandra Frydrych (Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza) – „Analiza metabolomiczna biomarkerów nowotworu nerki”.
22.05.2025 r.
Natalia Pasula (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) – „Lingzhi – chiński grzyb nieśmiertelności we współczesnych aptekach”.
Plany na przyszłość
Myślę, że ta formuła konferencji jest tak dobrze dostosowana do gustów naukowców, że nie będziemy w przyszłości zmieniać wielu rzeczy, na pewno będziemy kontynuować organizację sesji posterowej. W kolejnych latach będzie ona kontynuowana w formule interdyscyplinarnej, ale może zwiększy swój zasięg do międzynarodowego – mówi Monika Ślepecka.
Konferencja została zorganizowana przez Dział Nauki WSIiZ. Wydarzenie uzyskało finansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Doskonała nauka II” i zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa i Marszałka Województwa Podkarpackiego, a panelowi „Zrównoważony rozwój” – patronowało Europe Direct Rzeszów.
Zdjęcia: Konrad Kmiecik