10 października br., w Światowy Dzień Chorób Psychicznych, z udziałem ponad 300 uczestników, przedstawicieli świata akademickiego, w tym Rektora dr. hab. Andrzeja Rozmusa, prof. WSIiZ, samorządowców, psychologów, pedagogów szkolnych, nauczycieli i młodzieży, odbyła się konferencja „Podkarpackie przeciw depresji”. Podkarpaccy samorządowcy podpisali deklarację wspierania działań na rzecz walki z chorobą, która każdego roku na świecie odbiera życie 800 tys. ludziom.
Konferencja została zorganizowana w Jasionce k. Rzeszowa przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Jej celem było zwiększenie zrozumienia i wiedzy na temat zdrowia psychicznego, a także szerzenie idei tworzenia regionalnych Aliansów Przeciw Depresji – sieci osób, instytucji i organizacji działających lokalnie, które poprzez efekt synergii skutecznie wspierają osoby doświadczające depresji i zapobiegają zachowaniom samobójczym. Partnerami wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Alians Przeciw Depresji. Konferencję prowadziła dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, Bernadeta Szczypta.
Z ramienia Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce współorganizatorem konferencji był również EUROPE DIRECT Rzeszów działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, a reprezentowany przez Ewę Nowak-Koprowicz i Joannę Sowińską. Ponadto wsparcia organizacyjnego udzielili także: Justyna Bednarz z Enterprise Europe Network WSIiZ, Natalia Guz i Gabriela Selwa z Biura Zrównoważonego Rozwoju WSIiZ oraz studentki naszej Uczelni: Sara Augustyn, Dominika Baj, Oliwia Dziemianko, Anna Gacek, Yulianna Kogut, Sofiia Rozhko, Marlena Szczur, Emilia Świerczek, Weronika Woś, Klaudia Wronka.
Depresja jest coraz większym wyzwaniem zarówno dla Europy, Polski, poszczególnych województw, w tym także województwa podkarpackiego, jak i mniejszych, lokalnych społeczności. Według danych WHO, w samej Europie około 40 mln ludzi rocznie cierpi na depresję, a w Polsce około 1,5 mln osób walczy z tą chorobą. Drastycznie przybywa osób poniżej osiemnastego roku życia, które wymagają specjalistycznej pomocy w związku z depresją – mówi Ewa Nowak-Koprowicz, Kierowniczka EUROPE DIRECT Rzeszów.
Dlatego też we współpracy ze specjalistami, tworzone są w UE, w tym w Polsce, tzw. Alianse Przeciw Depresji, czyli nieformalne lokalne sojusze mieszkańców, instytucji oraz lekarzy na rzecz osób doświadczających depresji. To już czwarta tego typu inicjatywa w Polsce. Po Warszawie, Śląsku i Zagłębiu, Pomorzu Zachodnim czas na nasz region – dodaje Ewa Nowak-Koprowicz.
Istotnym punktem konferencji były dyskusje panelowe. Pierwsza z nich, zatytułowana „Zdrowie psychiczne w systemie edukacji” dotyczyła problemu depresji wśród dzieci i młodzieży.
Eksperci biorący udział w panelu, dyskutując o roli szkoły jako miejsca sprzyjającego profilaktyce, rozpoznaniu i leczeniu depresji, zwrócili uwagę na istotną rolę psychologów szkolnych. A tych w polskim systemie edukacji permanentnie brakuje. Z danych Fundacji GrowSPACE wynika, że na jeden etat psychologa przypada średnio w naszym kraju 785 uczniów. Najgorzej jest na Podkarpaciu, gdzie nieobsadzonych jest ponad 52 proc. etatów.
Aby móc nawiązać relacje z uczniami i nauczycielami, psycholog szkolny powinien być obecny w szkole stale. Nie da się tego zrobić w ciągu kilku godzin tygodniowo. Taki specjalista musi być, musi dać się poznać zarówno rodzicom, uczniom, jak i nauczycielom – mówił podczas panelu Jan Gosztyła, psycholog i psychoterapeuta z Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania.
W ramach drugiego panelu dyskutowano o tym: „Jak lokalnie sprzyjać zdrowieniu z depresji?”, na ten temat rozmawiały osoby z doświadczeniem depresji i praktycy działający na rzecz promocji zdrowia psychicznego, psychiatrii środowiskowej i wsparcia lokalnych społeczności.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia było podpisanie Deklaracji Przeciw Depresji przez samorządowców z województwa podkarpackiego, którzy zobowiązali się w ramach swoich kompetencji do dołożenia szczególnych starań na rzecz uznania dobrych praktyk Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia w upowszechnianiu w społecznościach lokalnych wiedzy o rozpoznawaniu i leczeniu depresji.
Więcej na temat tego wydarzenia przeczytasz TUTAJ.