Międzynarodowy projekt pt. „Identyfikacja przyczyn długotrwałego bezrobocia wśród starszych kobiet w Serbii i Macedonii Północnej”, w którym uczestniczy dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ, został zatwierdzony prze Fundusz Wyszehradzki i otrzymał finansowanie. Projekt będzie realizowany od października br. przez 18 kolejnych miesięcy w Serbii i Macedonii Północnej.

Projekt zatytułowany Identyfikacja przyczyn długotrwałego bezrobocia wśród starszych kobiet w Serbii i Macedonii Północnej został zatwierdzony przez Fundusz Wyszehradzki w ramach Programu Programowania Grantów Visegrad +, na podstawie ocen wniosków złożonych podczas drugiego naboru w 2024 r. Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji za pośrednictwem Grantów Wyszehradzkich z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów dot. zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej. Projekt będzie realizowany przez 18 miesięcy w Serbii i Macedonii Północnej i realizować go będzie konsorcjum składające się z Instytutu Nauk Ekonomicznych w Serbii, partnera wiodącego oraz Instytutu Ekonomii-Skopje na Uniwersytecie św. Cyryla i Metodego w Skopje, Macedonia Północna, Instytutu Badań Ekonomicznych Słowackiej Akademii Nauk, Słowacja i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Polska.

Kobiety po 50. roku życia są uznawane za trudne do aktywizacji w ramach polityki zatrudnienia Serbii i Macedonii Północnej, co umożliwia im udział w aktywnych politykach rynku pracy. Ze względu na niepewne zatrudnienie i dłuższe okresy wcześniejszego bezrobocia mają niewielkie szanse na ponowne zatrudnienie, co je zniechęca i pogarsza ich sytuację na rynku pracy. Celem tego projektu jest ustalenie, co uniemożliwia kobietom po 50. roku życia znalezienie pracy na lokalnym rynku pracy w regionach Belgradu i Skopje. Na podstawie doświadczeń Słowacji i Polski zostanie opracowany zestaw narzędzi do oceny możliwości ich zatrudnienia, aby lepiej reagować na pojawiające się szanse zatrudnienia – wyjaśnia dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ.

Okres realizacji projektu to 01.10.2024-31.02.2026, a jego budżet wynosi 48 000,00 €.

Partnerami projektu są:

Institute of Economic Sciences (IES) – Leader

The Institute of Economics-Skopje (IE-Skopje)

Institute of Economic Research of the Slovak Academy of Sciences (IER SAS)

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania – WSIiZ w Rzeszowie