Od dziś w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Dąbrowskiego 33A w Rzeszowie można oglądać prace studentów i absolwentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Prace dotyczą kluczowych problemów zrównoważonego rozwoju, w takich obszarach jak – społeczeństwo, gospodarka i klimat. Część prac jest prezentowana także w filii nr 13 WiMBP przy ulicy Iwonickiej 38. Wystawa potrwa do 14 września br.

Prezentowane prace wybrała dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ, plakacistka wielokrotnie nagradzana za swoje prace. Projekty powstały na zajęciach lub w prowadzonym przez nią kole naukowym B1 – Koło Projektowania Plakatu. Studentki i studenci kierunków Grafika komputerowa i produkcja multimedialna oraz Projektowanie graficzne na WSIiZ, tworząc swoje prace, koncentrowali się na ideach i celach Zrównoważonego Rozwoju, które pokazują kierunki rozwiązania wielu problemów współczesnego świata.

Plan działania na rzecz przemian na świecie – Agenda 2030

Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 zawierająca Cele Zrównoważonego Rozwoju została przyjęta 25 września 2015 roku w Nowym Jorku Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ przez wszystkie 193 państwa członkowskie. Wspomniane cele to plan działania na rzecz przemian i przeobrażania świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z poszanowaniem środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń. W realizację tego planu są zaangażowane rządy państw, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, sektor nauki i biznesu, a także obywatele. 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi 169 działań koncentruje się wokół 5 obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo (ang. 5xP: people, planet, prosperity, peace, partnership).

Zrównoważony rozwój we WSIiZ

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie od lat podejmuje działania na rzecz wdrażania celów Zrównoważonego Rozwoju, realizując uczelnianą strategię w tym zakresie. Ich efektem jest między innymi  kształcenie na kierunkach: Zrównoważony rozwój i środowisko I stopnia, Zrównoważony rozwój w gospodarce II stopnia oraz na studiach podyplomowych, przygotowując kadry do zarządzania zrównoważonym rozwojem firm, administracji publicznej czy organizacji pozarządowych. Poza badaniami i edukacją w obszarze zrównoważonego rozwoju Uczelnia przygotowuje i prowadzi kampanie adresowane do społeczności lokalnych.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Dąbrowskiego 33A oraz w filii nr 13 WiMBP przy ulicy Iwonickiej 38 w Rzeszowie. Plakaty studentów WSIiZ można oglądać do 14 września br.