Dr hab. Tomasz Skica, prof. WSIiZ, wraz z Wai Wai (Joyce) Ko z Brunel University London, przewodniczył sesji „Przedsiębiorczość i innowacje” podczas Sympozjum World Economy, Finance and Business (WEFB 2024) w Singapurze. Podczas Sympozjum dr Łukasz Cywiński (Katedra Przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie) zaprezentował wraz z prof. Skicą wyniki ich wspólnych badań nad potencjałem przedsiębiorczości studentów. Sympozjum odbyło się 24 lipca br.

Wystąpienie zatytułowane „Uwolnić ducha przedsiębiorczości: Students’ Views on University Support for Business Ventures” zebrało pozytywne komentarze i opinie. Będą one szczególnie cenne w związku z dalszymi planami badawczymi mającymi na celu pogłębienie tematu potencjału przedsiębiorczości wśród studentów.

Naukowcy z WSIiZ przeprowadzili badania na próbie ponad 1500 studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (tj. 1/3 ogółu studentów) zachowując reprezentatywność dla każdego z kolegiów i kierunków studiów oferowanych przez Uczelnię. Prof. Tomasz Skica oraz dr Łukasz Cywiński wykorzystali do tego celu autorski kwestionariusz ankiety opracowany w interdyscyplinarnym zespole złożonym z ekonomistów, socjologa oraz psychologa. Wykonany przez pracowników Katedry Przedsiębiorczości WSIiZ przegląd literatury dedykowanej omawianemu zagadnieniu dowiódł, że tak rozległe tematycznie badania, przeprowadzone na tak dużej i zróżnicowanej próbie mają charakter unikatowy. Stanowisko to potwierdzili również uczestnicy konferencji, naukowcy i naukowczynie z Europy i Azji.

O unikatowości wyników badań świadczy także to, iż pracownicy WSIiZ wykorzystali w swoim badaniu zarówno możliwości analityczne klasycznej ekonometrii i wizualizacji danych w R, jak i możliwości uczenia maszynowego (ML) oferowane przez środowisko Python. Dzięki opracowanemu przez autorów podejściu, uzyskane wyniki mogą się przyczynić do opracowania znacznie lepszych programów edukacyjnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb studentów, umożliwiając im uwolnienie ich naturalnego potencjału przedsiębiorczości.

Badania nad potencjałem przedsiębiorczości studenckiej, to tylko jeden z międzynarodowych tematów badawczych realizowanych w Katedrze Przedsiębiorczości WSIiZ. Zachęcamy do zapoznania się z profilem Katedry i włączenie się w projekty badawcze realizowane przez zespół dr hab. Tomasza Skicy, prof. WSIiZ.