Wiodące technologie webowe ze świata Javy: Spring, Spring Boot, Spring Security, Angular; współczesne sposoby uwierzytelniania w aplikacjach webowych, implementacja w istniejącej aplikacji „tradycyjnego” uwierzytelniania – to przykłady tematów wykładów oraz warsztatów, których uczestnikami byli studenci Informatyki. Zajęcia poprowadził Józef Tokarski, architekt i projektant systemów informatycznych w Sii Polska.
Uczestnicy mieli okazję poznać różne zagadnienia z perspektywy pracy w firmie IT. Mają również możliwość zobaczyć, jak treści, o których mówimy na zajęciach, przybierają konkretną formę i są wymagane do tworzenia oprogramowania – mówi dr Zofia Matusiewicz, wykładowczyni w Katedrze Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego WSIiZ.
Studenci Informatyki uczestniczyli m.in. w serii wykładów pt. ”Bezpieczeństwo aplikacji webowych w Javie”. W ramach pierwszych zajęć poznali specyfikę aplikacji internetowych, głównych technologii Java i Frontend, oraz zapoznali się z narzędziami używanymi do programowania w Javie. Ponadto mieli okazję poznać podstawy bezpieczeństwa aplikacji internetowych Java oraz zaznajomić się z konteneryzacją. Wykład miał cenny wkład nie tylko w poznanie technologii, ale również podkreślił ciągłość zmian zachodzących w procesach tworzonych aplikacji.
W ramach drugich zajęć omówiono koncepcje frameworków m.in. Spring, Spring Boot, Angular oraz dokonano ich przeglądu. Poruszono między innymi następujące zagadnienia: czym jest Spring Framework, wyjaśniono, co to jest dependency injection i Spring IoC container Configuration.
Tematem trzecich zajęć był Spring Security – kompletny framework do bezpieczeństwa aplikacji. Poruszono zagadnienia z zakresu kryptografii. Omówiono koncepcje fameworków oraz dokonano ich przeglądu, a w szczególności skupiono się na: Security – ubiquitous, cross-cutting concern in web applications, Spring Security -features i Spring Security – configuration.
Współorganizatorami spotkań jest Koło Naukowe Programowania i Modelowania Matematycznego. Kolejne zajęcia zaplanowane są na styczeń.
Sii zatrudnia ponad 8 000 specjalistów i jest największym dostawcą usług doradztwa technologicznego, transformacji cyfrowej, BPO i inżynierii w Polsce. Eksperci Sii Polska realizują projekty dla wiodących firm z Polski i świata, z sektorów motoryzacji, bankowości i finansów, medycznego, handlu detalicznego i logistyki oraz usług użyteczności publicznej, a także branży Hi-tech. Do klientów firmy należą m.in. Puma, Sabre, Volvo, mBank, Knauf, Motorola czy IBM. Sii Polska posiada również liczne partnerstwa technologiczne, m.in. z Microsoft, Amazon Web Services i Google. Firma rozpoczęła swoją historię jako jednoosobowy start-up i istnieje na rynku od 2006 roku. Obecnie posiada oddziały w 16 największych miastach Polski, między innymi Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Rzeszowie.
O współpracy między Sii Polska, a WSIiZ można przeczytać TUTAJ.