Jedną z plag XXI wieku jest lawina plastiku, tworzyw sztucznych i syntetycznych substancji chemicznych. Od lat poruszany jest temat ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne, ale czy wiemy jaki wpływ mają one na zdrowie człowieka? W czasie wykładu pt. „Czym sami trujemy się na co dzień?” problem ten omówi dr hab. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ.
Życie współczesnego człowieka pełne jest różnych udogodnień. Można do nich zaliczyć jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, dodatki do żywności przedłużające jej trwałość i, oczywiście, upiększające nas kosmetyki. Każdego dnia liczne substancje zawarte we wspomnianych produktach uwalniają się i dostają różnymi drogami do naszych organizmów. Niestety, większość tych związków chemicznych nie pozostaje bez wpływu na nasze procesy hormonalne i równowagę metaboliczną, co skutkuje rozwojem różnych patologii takich jak: inicjacja procesu nowotworzenia, zaburzenia hormonalne czy wzrost ilości przypadków policystycznych jajników u kobiet. Ponadto w ostatnich latach zaczęto korelować obecność omawianych substancji z rozwojem „epidemii” otyłości w krajach zachodnich. Podczas wykładu prof. Szychowski omówi zagadnienia dotyczące przedostawania się wspomnianych związków chemicznych do organizmów żywych, mechanizm oraz skutki ich działania na organizm ludzki, a także sposoby prewencji.
Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Przybij piątkę nauce”. Wykład odbędzie się 16 czerwca br. (środa) o godz. 18:00 na Facebooku.
Dr hab. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ – doktor habilitowany nauk medycznych i nauk o zdrowiu, członek Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, Polskiego Towarzystwa Biologii Rozrodu, a także Neurotoxicity Society. Od 2015 r. związany z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
O projekcie „Przybij piątkę nauce”
W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Dzieląc się materiałami ze spotkań, pragniemy w obecnej covidowej rzeczywistości dać Państwu namiastkę dawnej normalności i możliwość uczestnictwa w życiu naukowym i intelektualnym. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w 3. środę każdego miesiąca do udziału w spotkaniach, które – mamy nadzieję – są znakomitym instrumentem dyfuzji wiedzy i popularyzacji nauki.