Kierownik Biura Karier WSIiZ, dyplomowany doradca zawodowy, absolwentka ekonomii, europeistyki, a także zarządzania zasobami ludzkimi. Posiada tytuł certyfikowanego trenera oraz asesora Assessment Center. Prowadzi szkolenia dla kadry menadżerskiej, a także dla studentów i absolwentów uczelni. Koordynator wielu projektów mających na celu pomoc studentom oraz absolwentom w wejściu na rynek pracy. Organizuje największe w regionie Podkarpackie Targi Pracy.
Co studiować, żeby znaleźć satysfakcjonującą pracę? Wpływ pandemii Covid-19 na rynek pracy
Covid 19 ma i niewątpliwie jeszcze przez jakiś czas będzie miał wpływ na rynek pracy. Poza obawami dotyczącymi zdrowia pracowników i ich rodzin, wirus i jego ekonomiczne konsekwencje wpływają na to, w jakich branżach rośnie albo maleje zapotrzebowanie na konkretnych pracowników.
Jednym z kluczowych działań mających na celu złagodzenie skutków pandemii oraz szybsze wyjście z kryzysu są inwestycje w cyfrowe kompetencje pracowników oraz w technologie. Niezwykły i bezprecedensowy charakter kryzysu oznacza, że nie tylko osoby lepiej wykształcone, ale także ci, którzy wykonują pracę i zawody bardziej podatne na pracę zdalną, mają na rynku pracy łatwiej. W większości wypadków do pracy w trybie online wymagane są kompetencje cyfrowe, w związku z czym wyposażenie właśnie w te umiejętności staje się obecnie bardzo potrzebne. Nawet nauczyciele w szkołach podstawowych, trenerzy profesjonalni i ci, którzy wcześniej nie brali pod uwagę wykonywania pracy zdalnej, muszą obecnie zweryfikować swój sposób pracy i rozszerzyć go o nowe narzędzia wspierające pracę przy biurku we własnym pokoju.
Jakie branże mają teraz największe problemy, a jakie zyskały w trakcie pandemii?
Niewątpliwie najbardziej rozwijająca się branża na świecie, czyli branża lotnicza, znalazła się w sytuacji kryzysowej. Jestem jednak spokojna – zapewne jak tylko sytuacja pandemiczna się poprawi, ta branża nadal będzie jedną z najprężniejszych gałęzi rynku. Pisała o tym niedawno na naszym blogu dr Olesia Iefremova. Studia na kierunkuAviation Management czy General Aviation to więc nadal dobry wybór.
W trakcie pandemii wzrosła sprzedaż gier komputerowych zatem ta branża zyskała na skutkach kryzysu i popyt na specjalistów – producentów gier komputerowych – znacznie w ostatnim czasie wzrósł. Dane od międzynarodowej firmy Super Data potwierdzają, że użytkownicy pozostający w domowej izolacji w związku z pandemią koronawirusa coraz chętniej poszukują rozrywki w grach wideo. Według statystyk w marcu br. globalne wydatki na cyfrowe wersje gier osiągnęły rekordowy poziom 10 mld dol., co oznacza wzrost o 11 proc. rok do roku poprzedniego. Największy wzrost – o 15 proc. do kwoty 5,7 mld dol. – zanotował segment gier mobilnych, a na 2. miejscu znalazły się gry przeznaczone na konsole, na które wydano łącznie 1,5 mld dol. po wzroście w skali roku o 64 proc. Z kolei wydatki na gry przeznaczone na komputery PC wzrosły o 56 proc. do poziomu 567 mln dolarów. Kto lubi taki rodzaj rozrywki może więc rozważyć Projektowanie gier komputerowych.
Wzrost sprzedaży wysyłkowej wzmaga zapotrzebowania na osoby z branży logistycznej, w szczególności w wysyłkach drobnych – kurierskich. Automatycznie, wzrasta z tego powodu dążenie do automatyzacji procesów wysyłkowych. Spodziewam się, że absolwenci kierunku Logistyka nie będą długo szukać pracy.
Ze względu na obecną sytuację na rynku jak i starzejące się społeczeństwo nadal jest ogromny popyt na pracowników branży medycznej dlatego absolwenci Pielęgniarstwa będą mieć duży wybór ofert pracy na polskim oraz zagranicznym rynku.
Warto też pamiętać, że ze względu na funkcjonowanie coraz większej ilości firm międzynarodowych nasz szef-pracodawca może na co dzień być na innym kontynencie, więc nadal bardzo ważna jest nauka języków obcych. Filologia angielska, szczególnie ze specjalizacją tłumaczeniową z języka chińskiego – to wybór bezpieczny i godny polecenia.
Takie zawirowania na rynku pracy nie były do przewidzenia, ale co można zrobić, aby w przyszłości nie martwić się o zatrudnienie?
Jako doradca zawodowy zawsze podkreślam młodym osobom, że bardzo ważne jest zaplanowanie swojej kariery zgodnie z własnymi predyspozycjami. Warto w trakcie szkoły średniej spotkać się na indywidualnych konsultacjach z doradcą zawodowym i zaplanować swoją karierę zgodnie z tym co nas pasjonuje – co lubimy i co będzie nam dawało satysfakcję. Pracując ze studentami WSIiZ zauważam, że podjęcie kierunku studiów zgodnie z predyspozycjami powoduje, że takie osoby szybciej znajdują pracę i łatwiej odnajdują się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Kandydaci na studia mogą sprawdzić swoje predyspozycje wykonując krótki test znajdujący się na naszej stronie.