Praktyczne umiejętności, kształcenie praktyczne, zajęcia z praktykami – szukając studiów z pewnością trafisz na wiele takich określeń. Wywołują one pozytywne skojarzenia. Są swego rodzaju obietnicą efektów pożądanych i oczekiwanych przez kandydatów na studia, ale i przez pracodawców. Nie trudno też zauważyć, że nie każde studia mają profil praktyczny. Co to oznacza?

Profil ogólnoakademicki a profil praktyczny – w czym różnica?

Decydując się na studia musisz wybrać nie tylko kierunek, stopień i tryb, ale także profil. To ostatnie może w dużej mierze przesądzać o wyborze uczelni. Ważne zatem jest, aby dobrze rozumieć w czym rzecz.

Przypomnijmy – poszczególne kierunki i programy studiów mogą być realizowane jako:

  • studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie), II stopnia (magisterskie) lub jednolite studia magisterskie – i to jest poziom studiów;
  • studia stacjonarne lub niestacjonarne – to forma studiów;
  • studia o profilu praktycznym lub ogólnoakademickim – to właśnie profile studiów.

Profile są zatem dwa – ich rozróżnienie wynika z przepisów prawa. Co ważne – są kierunki studiów, które mogą być realizowane zarówno w profilu praktycznym, jak i ogólnoakademickim, a dla niektórych przewidziano tylko ten drugi. Dzięki poniższemu porównaniu dostrzeżesz główne różnice.

*Europejski System Transferu Punktów (ECTS, ang. European Credit Transfer System) – zbiór procedur, które zostały opracowane przez Komisję Europejską, gwarantujących zaliczanie studiów krajowych i zagranicznych do programu realizowanego przez studenta w macierzystej uczelni. Komisja Europejska promuje w ten sposób współpracę pomiędzy uczelniami w zakresie wymiany studentów.

Który profil będzie dobrym wyborem?

Jeśli nie planujesz kariery naukowej, zatrudnienia na uczelni, a Twoim celem jest przygotowanie do pracy w konkretnych zawodach – studia o profilu praktycznym będą dobrym wyborem. W ich ramach będziesz mógł odbyć praktykę zawodową w firmie w warunkach jej realnego funkcjonowania. Program będzie się skupiał na zadaniach (projektach) i zajęciach (ćwiczeniach, warsztatach, laboratoriach) praktycznych, w pracowniach wyposażonych tak, żeby odzwierciedlały przyszłe miejsca pracy.

Zajęcia będą w większym też stopniu prowadzone przez praktyków z danej branży, działających także poza uczelnią w jej otoczeniu społecznym i gospodarczym. Dzięki temu jako absolwent będziesz potrafił praktycznie zastosować wiedzę i umiejętności wyniesione ze studiów i wykorzystać dobrze rozwinięte kompetencje społeczne. Oczywiście wybór profilu praktycznego nie zamyka drogi do rozwoju naukowego, studiów doktoranckich…

Studia o profilu ogólnoakademickim nauczą Cię w większym stopniu, jak prowadzić badania naukowe, rozwijać warsztat metodologiczny, pisać prace naukowe i poruszać się w świecie nauki. Jako absolwent będziesz przygotowany do pracy na uczelni, w instytutach badawczych, ale także w wybranych przedsiębiorstwach, czy instytucjach zajmujących się działalnością związaną z Twoim kierunkowym wykształceniem.

Jak podjąć decyzję?

Wybór profilu wymaga namysłu, analizy swoich mocnych i słabszych stron, predyspozycji, możliwości zatrudnienia, pewnego planu na przyszłość. Zwłaszcza decydując się na profil praktyczny – zwróć uwagę na program studiów, wyposażenie pracowni, kadrę i doświadczenie uczelni.

Doskonalone od przeszło 25 lat kształcenie specjalistów o konkretnych umiejętnościach, na które jest zapotrzebowanie na nieustannie badanym rynku pracy – to na przykład wyróżnik WSIiZ. Tu znajdziesz studia o profilu praktycznym na najwyższym poziomie.