
Wykładowczyni w Zakładzie Pielęgniarstwa WSIiZ. Pierwsze kroki na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie stawiała jako uczestnik studiów podyplomowych na Wydziale Ekonomicznym w zakresie Organizacji i Zarządzania w Ochronie Zdrowia. Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego, pielęgniarstwa operacyjnego, epidemiologii, w trakcie kolejnej specjalizacji – onkologii. Interesuje się nowoczesnymi rozwiązaniami w organizacji ochrony zdrowia i zagadnieniami związanymi z pielęgniarstwem onkologicznym. Jest autorem merytorycznego opracowania treści kursów e-learning Pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne oraz Chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne dla kierunku Pielęgniarstwo.
MBA w ochronie zdrowia – studia dla pielęgniarstwa
Master of Business Administration – i tu zdecydowanie trzeba zacząć od tego co to za kierunek. Studia te skupiają się na ukazaniu metod pracy w zespole oraz podstaw zarządzania w ochronie zdrowia w taki sposób, aby zwiększyć naszą efektywność – co warto zaznaczyć studia te uczą rozwiązań praktycznych, a więc jest to kierunek zdecydowanie w wymiarze praktycznym.
Presja epidemiologiczna, demograficzna i ekonomiczna na systemy opieki zdrowotnej wciąż narasta. Warto więc znać efektywne wykorzystanie środków i zasobów, które umożliwiają zaspokajanie potrzeb zdrowotnych, a jest to sprawą najwyższej wagi dla zawodów, które wybrały ścieżkę życia zawodowego w opiece nad chorym i potrzebującym człowiekiem.
Studia trwają z reguły 3 semestry i prowadzone są w formie hybrydowej. W ofercie Uczelni Wyższych można znaleźć nawet 95 % zajęć on-line w toku kształcenia, jednak zajęcia mają charakter warsztatowy więc nie tracimy możliwości kontaktu z innymi uczestnikami.
Co pielęgniarka i pielęgniarz mogą robić po zakończonych studiach MBA?
Program studiów daje uprawnienia do:
- Zasiadania w Radach Nadzorczych Spółek z udziałem Skarbu Państwa – ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym,
- Pełnienia funkcji kierowniczej w podmiocie leczniczym – ustawa o działalności leczniczej,
- Zwolnienia z egzaminu Agencji Rozwoju Szpitali – zgodnie z projektem ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.
Nadmienić należy, że program ma na celu naukę efektywnego kierowania zespołem, a więc podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Dlatego zdecydowanie sprawdzą się przy funkcji pielęgniarki bądź pielęgniarza, jako oddziałowej i oddziałowego czy koordynujących. Przedmioty i zajęcia z zarządzania, jakie mamy na studiach czy specjalizacji, pomimo bogatej treści kształcenia, wydają się dla takich stanowisk jednak niewystarczające. Szukając wsparcia, aby z sukcesem wypełniać swoje obecne lub przyszłe zadania menedżerskie w obszarze ochrony zdrowia, jest to zdecydowanie trafny wybór!
Wymiar praktyczny MBA to nie tylko przedmioty…
Warsztatowy charakter studiów brzmi niezwykle kusząco – i tak faktycznie jest! Przykładem mogą być zajęcia z prawa. Miłym zaskoczeniem są więc np. zajęcia prowadzone w formie rozprawy sądowej – gdzie możemy wczuć się w rolę pacjenta, a następnie we własną, którą pełnimy na co dzień, czyli medyka. Taka forma skłania do refleksji i poszerza horyzont tego, co obserwujemy w murach podmiotów leczniczych.
Co jest warunkiem ukończenia studiów?
– zrealizowanie na wybranej uczelni modułu podstawowego i dyplomowego oraz czterech modułów specjalistycznych spośród kilku proponowanych ścieżek;
– uzyskanie pozytywnych ocen z egzaminów i zaliczeń przewidzianych w planie studiów;
– uzyskanie pozytywnych wyników z zaliczeń wszystkich wymaganych modułów/przedmiotów;
– obecność na zajęciach w procentowym wymiarze dla danej uczelni;
– przygotowanie i obrona pracy dyplomowej przed Komisją egzaminacyjną.
Czy warto?
Tak! Wszystko co poprawi, utwierdzi i uszereguje naszą wiedzę oraz kompetencje, jest warte poświęcenia czasu oraz środków na dokształcenie w sektorze, który tak szybko i bardzo się zmienia. Wartością dodaną dla tego kierunku jest również możliwość studiowania z osobami, które są pewne tego wyboru i chcą się rozwijać. Czas spędzony z przedstawicielami innych grup medycznych i możliwość dyskusji daje inną perspektywę sytuacji i rozwiązań z jakimi borykamy się na dyżurach.