Definicja demokracji jest stosunkowo prosta: jest to ustrój, w którym władza należy do obywateli. Obywatele sprawują ją poprzez swoich przedstawicieli, wybieranych bezpośrednio lub pośrednio. W praktyce istnienie ustroju demokratycznego wiąże się z licznymi zagrożeniami, co współcześnie dostrzec można bardzo wyraźnie. Jakie sytuacje są dla demokracji najbardziej groźne i jak się przed nimi bronić? Problem ten omówi dr hab. Aleksander Hall, prof. WSIiZ.

Wielki Brytyjski polityk Winston Churchil powiedział, że demokracja jest najgorszą formą rządów, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu. I rzeczywiście wydaje się, że w naszej cywilizacji, cywilizacji zachodniej, demokracja jest dzisiaj przez olbrzymią większość ludzi uważana za coś naturalnego. Za coś niekwestionowanego. A jednak demokracja jest taką formą rządów, która czasem ulega schorzeniom, czasami bardzo poważnym schorzeniom. Stąd tytuł wykładu „Zainfekowana Demokracja” – mówi dr hab. Aleksander Hall, prof. WSIiZ.

Wykład będący częścią projektu „Przybij piątkę nauce” odbędzie się 15 września br. (środa) o godz. 18:00 na Facebooku. Po wykładzie prof. Aleksander Hall odpowie na pytania internautów.

Dr hab. Aleksander Hall, prof. WSIiZ to doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Profesor w Katedrze Nauk o Polityce i Administracji WSIiZ, profesor honorowy naszej Uczelni. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół: historii i polityki Francji oraz polskiej myśli politycznej. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu, w latach 1991-1993, 1997-2001 sprawował mandat poselski. Był także ministrem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

O projekcie „Przybij piątkę nauce

W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w 3. środę każdego miesiąca do udziału w spotkaniach, które – mamy nadzieję – są znakomitym instrumentem dyfuzji wiedzy i popularyzacji nauki.