Czego możemy dowiedzieć się o osobowości, badając uszkodzenia mózgu? Czy wolna wola naprawdę istnieje oraz czy możliwe jest życie poza Ziemią? Odpowiedzi na te pytania dostarczą czytelnikom nowości wydawnictwa Copernicus Center Press, którego współzałożycielem jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Nowości wydawnictwa Copernicus Center Press to:
„Błąd Kartezjusza – emocje, rozum i ludzki mózg” – Antonio Damasio
Kartezjański pogląd na naturę umysłu stawia myślenie na pierwszym miejscu i traktuje emocje jako przeszkody, które utrudniają nam podejmowanie trafnych decyzji. Wybitny neuronaukowiec wprost nazywa takie postrzeganie umysłu błędem. Przekonuje, że emocje są naszym najważniejszym narzędziem w poznawaniu świata i bez nich nie bylibyśmy zdolni do racjonalnego myślenia. Popiera swoje poglądy badaniami i wnikliwymi analizami przypadków pacjentów neurologicznych, u których po urazie mózgu zaobserwowano zmiany osobowości.
„Droga do czarnych dziur”– Jean-Pierre Lasota
Czym są czarne dziury? Skąd wiemy, że faktycznie istnieją? Jak je odkrywać? Bez gąszczu wzorów i teoretycznego gmatwania, ale i bez piętrowych metafor, książka profesora Lasoty opowiada fascynującą historię i odsłania tajemnice czarnych dziur ‒ najpotężniejszych źródeł energii we Wszechświecie.
„Einstein o Einsteinie. Zapiski autobiograficzne i naukowe” – Hanoch Gutfreund, Jürgen Renn
Sześćdziesięciosiedmioletni Albert Einstein nie pała entuzjazmem do autobiografii. Uważa, że „zazwyczaj są owocem narcyzmu i negatywnych uczuć wobec innych”. W rezultacie powstaje autobiografia intelektualna intensywna w treści, ale niejako zaszyfrowana. Hanoch Gutfreund i Jürgen Renn, wytrawni znawcy Einsteina, mają jednak klucz i otwierają drzwi na oścież. Udowadniają, że wielkich myślicieli należy czasem szukać na wydziałach innych niż filozoficzny.
„Co pożera wszechświat? I inne zagadki kosmosu” – Paul Davies
Czy przestrzeń ma prędkość, a czas – kształt? Czy możliwa jest podróż w czasie i powstawanie czegoś z niczego? Czy nasz kosmos jest jedynym wszechświatem, a Ziemia jedynym miejscem, gdzie istnieje życie? Najnowszą książkę Paula Daviesa czyta się jak najlepszą powieść kryminalną. Słynny fizyk gra w niej rolę dektywa, który błyskotliwie i z gawędziarską swadą prowadzi nas od zagadki do zagadki, proponuje i rozważa możliwe odpowiedzi, ale i stawia kolejne znaki zapytania.
„Pozaziemskie oceany. Poszukiwanie życia w głębinach kosmosu” – Kevin Peter Hand
Być może nie ma we wszechświecie nikogo poza nami. Być może powstanie życia jest trudne, a samo życie – rzadkie. A może odległe planety, księżyce i gwiazdy tętnią życiem, którego wciąż jeszcze nie odkryliśmy? Pod skorupami niewielkich, pokrytych lodem księżyców Jowisza i Saturna znajdują się ogromne oceany, istniejące prawdopodobnie równie długo jak nasza planeta. Czy kryją w sobie jakieś formy życia? Z tej książki dowiemy się, jak nauka poszukuje odpowiedzi na to ekscytujące pytanie.
„Wolna wola – czy jesteśmy odpowiedzialni za nasze czyny?” – Daniel C. Dennett, Gregg D. Caruso
Dwóch znakomitych filozofów ściera się – życzliwie, ale bez merytorycznej taryfy ulgowej – w epistolarnej dyskusji o tym, czy jesteśmy kukiełkami na linkach przypadku, czy mamy życie pod niejaką choćby kontrolą. Sceptycznie spoglądający na ideę wolnej woli Caruso spotyka się z reprezentującym pogląd przeciwny Dennettem. Ten pierwszy, analityk z temperamentu, szuka równo ciętych definicji. Ten drugi, głową i sercem darwinista, wskazuje, że analogowy świat nie operuje w trybie binarnym.