12 października br. wspólnie zastanawialiśmy się, co możemy zrobić dla ekologii oraz na ile każdy z nas może działać na rzecz zrównoważonego rozwoju. Główną częścią odbywającego się w Klubie Akademickim IQ wydarzenia był wykład Prezesa Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju dra Wojciecha Szymalskiego pt. „Po nam zrównoważony rozwój w 2022 roku?”, ponadto studenci wzięli udział w grach decyzyjnych, warsztatach oraz strefach aktywnych.

Gdy polscy studenci słuchali wykładu dra Wojciecha Szymalskiego „Po nam zrównoważony rozwój w 2022 roku?”, dla studentów anglojęzycznych wykład w tym języku pt. „ABC of Sustainability” wygłosiła prof. dr hab. Joanna Kostecka, Kierownik Zakładu Podstaw Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Po wykładach studenci odwiedzali tzw. strefy aktywne prowadzone przez koła naukowe WSIiZ. Każdy chętny mógł np. dokonać analizy składu ciała, sprawdzić swoją wiedzę z zakresu zrównoważonych finansów czy określić swój typ psychologiczny.

Koło Naukowe „Cosmetic Plants” na swoim stanowisku przybliżało zasady tworzenia kosmetyków naturalnych. Nasze koło powstało przede wszystkim po to, aby pokazać, że naturalne składniki kosmetyków to nie tylko chwilowy trend, ale wartościowe źródło substancji o korzystnym działaniu dla skóry. Każdy członek Koła bada właściwości wybranego naturalnego surowca kosmetycznego. – mówiła jedna z liderek Koła.

Odbyły się także liczne warsztaty, m.in. „Zdecydujmy sami!”, dzięki którym można było dowiedzieć się wszystkiego o powodziach i metodach ich ograniczania, oraz „Nasza przyszłość jest zielona” dotyczące tematyki Europejskiego Zielonego Ładu. Zainteresowani studenci wzięli też udział w grach decyzyjnych – w „CO2” uczestnicy zarządzali firmą energetyczną a w  „ECO-BALANCE” należało wcielić się w rolę Wójta, działacza organizacji ekologicznej lub zwykłego obywatela i zrealizować konkretny projekt.

Uczestnicy Dnia Zrównoważonego Rozwoju wzięli ponadto udział w wymianie bookcrossingowej oraz korzystali ze zdrowych przekąsek: owoców oraz produktów mlecznych Spółdzielni Mleczarskiej z Jasienicy Rosielnej. Do dyspozycji uczestników wydarzenia były również ekologiczne soki, oferowane przez bioproducenta „Łańcuckie Sady”.

W promocję proekologicznych nawyków konsumenckich włączył się Rektor dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, który skorzystał z akcji „Z własnym kubkiem taniej” (obniżenie ceny kawy w Lunch Barze, jeśli klient przyjdzie z własnym kubkiem) – takie rozwiązanie pozwala kupić napój taniej, a jednocześnie jest korzystne dla środowisku bo pozwala ograniczyć liczbę jednorazowych naczyń.W ramach wydarzenia zainaugurowana została także akcja „Wesprzyj z nami Podkarpackie Hospicjum dla dzieci”  czyli zbiórka nakrętek na rzecz podopiecznych hospicjom.

Wydarzenie wpisuje się w Zieloną Strategię czyli Strategię Zrównoważonego Rozwoju WSIiZ na lata 2022-2024.

Partnerami Dnia Zrównoważonego Rozwoju byli: Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, Fundacja Hektary dla natury, Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych „INPRO”, Serwis Hulajka24 oraz Bank PeKaO S.A.