Tytuł „Wybitnego Polaka” w światowej edycji konkursu „Wybitny Polak” został w tym roku przyznany ks. prof. Michałowi Hellerowi, który jest Profesorem Honorowym WSIiZ, kosmologiem, filozofem i teologiem, pierwszym Polakiem – laureatem Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią.

Konkurs „Wybitny Polak” organizowany jest przez Fundację „Teraz Polska”, a jego laureatami zostają osoby, których działalność i osiągnięcia zyskały międzynarodowe uznanie. Celem konkursu jest uhonorowanie Polaków, którzy swoim dorobkiem zawodowym oraz osiągnięciami w znaczący sposób przyczyniają się do promocji Polski na świecie.

Wręczenie tytułu „Wybitny Polak” ks. prof. Michałowi Hellerowi odbyło się 18 czerwca 2018 r. podczas Koncertu Galowego „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie.

Tytuł „Wybitnego Polaka” został dotychczas przyznany 20 osobom. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. prof. Maria Siemionow, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda oraz Jan A.P. Kaczmarek. W tym roku tytuł ten otrzymali także Jerzy Skolimowski – reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, malarz, poeta, wielokrotnie nagradzany podczas międzynarodowych festiwali filmowych, a także Kamil Stoch – najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski.

Ks. prof. Michał Heller – to uczony, kosmolog, filozof i teolog, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów. Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego. Laureat (2008) prestiżowej Nagrody Templetona, wykładowca wielu prestiżowych uniwersytetów amerykańskich i angielskich, jeden z największych autorytetów moralnych, fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, powszechnie szanowany i uznany w całym świecie nauki.

Ks. prof. Michał Heller był m.in. gościem wykładów w ramach cyklu pt. „Wielkie pytania w nauce i kulturze” organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Wykłady ks. prof. Michała Hellera organizowane przez WSIiZ:

„Od Bacha do gwiazd”

„Czy wszechświatem rządzi przypadek?”

„Od Wielkiego Wybuchu do Gułagu. Jak usprawiedliwić historię Wszechświata?”

„Granice wszechświata”

Zdjęcia z gali