W ramach Światowego Tygodnia Mózgu Akademickie Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii zaprasza wszystkich chętnych na wykład online pt. „Pigułka gwałtu – fakty i mity”, który poprowadzi mgr Jan Gosztyła. Przyłączając się do propagowania wiedzy o mózgu przypominamy również wykłady śp. prof. Jerzego Vetulaniego.
Każdy z nas słyszał o tzw. pigułce gwałtu. Stała się ona wręcz miejską legendą, czymś, co często jest straszakiem przed wizytami w klubach i dyskotekach czy przed korzystaniem z Bolta bądź Ubera. Jednak, czym naprawdę jest ta pigułka: zjawiskiem społecznym, formą wpływu i manipulacji rodzicielskiej, czy realnym zagrożeniem, potwierdzonym statystykami policyjnymi. W swoim wystąpieniu postaram się przedstawić aktualne dane, rozwiać wątpliwości dotyczące pigułki gwałtu i przedstawić propozycje, jak możemy się przed nią uchronić – mówi mgr Jan Gosztyła, pracownik Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii, opiekun Koła Naukowego Psychologii Stosowanej.
Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w wykładzie online pt. „Pigułka gwałtu – fakty i mity”, który odbędzie się 21 marca br. o godz. 19.00. Do wydarzenia można dołączyć przy pomocy platformy Cisco Webex.
Tydzień Mózgu jest coroczną, światową akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o neuronauce, czyli funkcjonowaniu mózgu oraz układu nerwowego. W Polsce jest obchodzony od 1999 roku. Zapraszamy również do odsłuchania wykładów wygłoszonych przez śp. prof. Jerzego Vetulaniego w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”:
Dlaczego myślimy i jak mózg może prowadzić nas na manowce? – Relacja filmowa z 2017 roku
W czasie tego spotkania śp. prof. Jerzy Vetulani zabrał publiczność w fascynującą podróż w przeszłość, której początek miał miejsce 3 miliardy lat temu. W dalszej części spotkania Pan Profesor opowiedział o zróżnicowaniu poziomu ewolucji mózgu w zależności od regionu świata, zaprezentował także ciekawostki ze świata neurobiologii i udowodnił, że mózg jest nieskończonym źródłem odpowiedzi lub podpowiedzi — i nowych pytań.
Jak usprawnić mózg nastolatka? – Relacja filmowa z 2016 roku
W ramach wykładu śp. prof. Jerzy Vetulani przedstawił ewolucję mózgu człowieka. Opowiedział również o tym, jak mózg rozwija się w różnych fazach naszego życia. Profesor wytłumaczył także, co trzeba robić, a czego unikać, aby usprawnić jego działanie.
Śp. prof. dr hab. Jerzy Vetulani to polski psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, profesor nauk przyrodniczych. Był członkiem m.in. Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego, Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika.