8 maja br. odbyła się XIV Konferencja Studenckich Kół Naukowych organizowana przez Podhalańską Państwową Uczelnię Zawodową w Nowym Targu. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Zdrowie inwestycją w przyszłość jednostki i społeczeństwa”.

Podczas trwania konferencji przedstawionych zostało aż 100 prac naukowych w formie prezentacji i posterów naukowych w językach polskim, słowackim oraz angielskim. Studenci mogli zaprezentować wyniki swoich badań w sześciu sesjach prezentacji: fizjoterapii-pielęgniarstwa, kosmetologii-dietetyki, medycyny-farmacji, kosmetologii-fizjoterapii-dietetyki, pielęgniarstwa-położnictwa i multidyscyplinarnej oraz w sesji posterowej.

WSIiZ reprezentowały studentki studiów I i II stopnia na kierunku Kosmetologia – Beata Balon oraz Paulina Potyrała, członkinie Koła Naukowego „Cosmetic Plants”. Studentki zaprezentowały wyniki swoich badań w postaci posterów naukowych.

Beata Balon zaprezentowała poster zatytułowany „Potencjał kosmetyczny ekstraktów ze smoczej krwi”. W swoich badaniach studentka skupiła się nad analizą zawartości związków polifenolowych i właściwości antyoksydacyjnych ekstraktów wodnych, wodno-etanolowych i etanolowych z żywicy drzewa Croton lechleri, nazywanej potocznie smoczą krwią. Ponadto wykonała badania stabilności kremu do rąk z dodatkiem ekstraktu ze smoczej krwi. Poster został doceniony przez Komitet Naukowy konferencji i nagrodzony III miejscem konkursie na najlepszy poster naukowy.

Paulina Potyrała zaprezentowała poster zatytułowany „Wpływ rozpuszczalnika na skład i właściwości antyoksydacyjne ekstraktów z wybranych niebieskich kwiatów”. Celem badań była ocena wpływu rozpuszczalnika na zawartość́ związków polifenolowych ogółem oraz właściwości antyoksydacyjne ekstraktów z niebieskich kwiatów chabra bławatka (Centaurea cyanus) oraz klitorii ternateńskiej (Clitoria ternatea). Poster ten otrzymał wyróżnienie przyznane przez Komitet Naukowy konferencji.

Opiekunem Koła Naukowego „Cosmetic Plants” jest dr Katarzyna Gaweł-Bęben.