Na ogólnopolskiej XIII Konferencji Studenckich Kół Naukowych „Aktualne wyzwania w profilaktyce zdrowia” poster Pauliny Matuszewskiej zdobył II miejsce, a poster Pauliny Lechwar i Magdaleny Lasoty „Skórka czy miąższ? – Potencjał kosmetyczny odpadów owocowych w zmianach hiperpigmentacyjnych” III miejsce. Konferencja odbyła się 9 maja 2022 r., wzięło w niej udział kilkunastu studentów WSIiZ , organizatorem wydarzenia były Instytut Zdrowia oraz Instytut Medyczny PPUZ w Nowym Targu.

Paulina Matuszewska zaprezentowała poster pt. Aktualny stan wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości Hericium erinaceus oraz Inonotus obliguus. Bazując na najnowszych doniesieniach literaturowych Pani Paulina dokonała szczegółowego przeglądu literatury dotyczącej dwóch gatunków grzybów wykorzystywanych w medycynie ludowej i chińskiej tj. Hericium erinaceus (soplówka jeżowata; Lian’s Mane) oraz Inonotus obliguus (błyskoporek podkorowy; chaga), wykazując że poszczególne ekstrakty – uzyskiwane z użyciem różnych rozpuszczalników – pozwalają na pozyskanie poszczególnych grup związków aktywnych tj. białek, polisacharydów oraz metabolity wtórnych wykazujących działanie bioaktywne. Pani Paulina zaprezentowała również interesujący podrozdział plakatu „Grzyby do kawy” pokazując, że ekstrakty z ww. grzybów mogą stać się suplementem diety, wspomagającymi codzienne funkcjonowanie. Liczne badania w warunkach in vitro oraz in vivo ekstraktów z Lion’s Mane oraz Chaga udowodniły m.in. ich działanie przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz immunomodulujące.

W konferencji wzięli udział studenci z 3 Kół Naukowych działających we WSIiZ:
KN Biotechnologii Medycznej Helisa,
KN Kosmetologii Estetycznej
KN Cosmetic Plants.

W kategorii Prezentacje ustne zaprezentowane zostały tematy:
„Ekstrakty z yerba mate i matcha – wielofunkcyjne składniki aktywne kosmetyków ochronnych” – Monika Szczepanik, KN Cosmetic Plants.
„Skórka czy miąższ? – Potencjał kosmetyczny odpadów owocowych” – Magdalena Lasota, KN Cosmetic Plants.
 „Blizny – metody korekcji w gabinecie kosmetologii estetycznej” – Anna Lichtarska, KN Kosmetologii Estetycznej.
„Obecność mikroplastiku w powietrzu atmosferycznym oraz jego oddziaływanie z określonymi tkankami człowieka” – Paulina Sołtysek, Patrycja Nowak, KN Biotechnologii Medycznej Helisa.

W kategorii Postery naukowe zaprezentowane zostały tematy:
„Aktualny stan wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości Hericium erinaceus oraz Inonotus obliguus” – Paulina Matuszewska, KN Biotechnologii Medycznej Helisa – II miejsce w konkursie na najlepszy poster naukowy..
„Skórka czy miąższ? – Potencjał kosmetyczny odpadów owocowych w zmianach hiperpigmentacyjnych” – Paulina Lechwar, Magdalena Lasota, KN Cosmetic Plants – III miejsce w konkursie na najlepszy poster naukowy.
„Właściwości kosmetyczne kombuchy” – Paulina Potyrała, KN Cosmetic Plants.
„Badanie właściwości kosmetycznych pomidora zwyczajnego (Lycopersicon esculentum)” – Aleksandra Olech, KN Cosmetic Plants.
” Roślinne ekstrakty micelarne – zastosowanie w pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej” – Katarzyna Kseniak, KN Cosmetic Plants.
” Kosmetyczne właściwości owocu kiwi (Actinidia deliciosa)” – Kamila Telega, KN Cosmetic Plants.
„Porównanie zawartości związków aktywnych o działaniu antyoksydacyjnym, które zawarte są w skórce i miąższu jabłek” – Monika Pelczar, KN Cosmetic Plants.

Celem Konferencji „Aktualne wyzwania w profilaktyce zdrowia” była wymiana doświadczeń z zakresu medycyny, nauk o zdrowiu oraz kultury fizycznej, była to również okazja do interdyscyplinarnej dyskusji w zakresie osiągnięć naukowych studentów należących do uczelnianych kół naukowych z całego kraju.Wydarzenie odbyło się 9 maja 2022 r. w formie hybrydowej: stacjonarnie w PPUZ w Nowym Targu oraz online na platformie Zoom.