W roku akademickim 2023/2024 kształcenie we WSIiZ będzie się odbywać w dużej mierze w sposób tradycyjny, pojawią się jednak różnice w organizacji kształcenia w zależności od formy, w jakiej realizowane są studia.
Decyzję o powrocie w większym zakresie do zajęć stacjonarnych Władze Uczelni podjęły po doświadczeniu trwającego 7 semestrów kształcenia w trybie zdalnym lub mieszanym, podsumowaniu wyników nauczania za ten okres, przeanalizowaniu jakościowego aspektu kształcenia zdalnego, a także po konsultacjach i zgodnie z rekomendacjami Studentów oraz Pracowników Uczelni.
5 maja 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła koniec pandemii COVID-19, a z dniem 1 lipca br. odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego obowiązujący w Polsce (przygotowany jest już projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w tej sprawie).
Pandemia przyśpieszyła wprowadzenie i upowszechnienie wielu rozwiązań, które wcześniej wydawały się bardzo odległe, m.in. realizację kształcenia czy obowiązków zawodowych w trybie zdalnym. Jednak wraz z wygaszaniem epidemii, cały Świat wraca powoli do funkcjonowania w tradycyjnej, przedpandemicznej formule.
Ufam, że przedstawione rozwiązania spotkają się z Państwa zrozumieniem i aprobatą. Uważamy, że najwyższa pora by w jak największym zakresie wrócić do klasycznej dydaktyki i osobistego kontaktu między Prowadzącymi i Studentami, wykorzystując jednocześnie (tam, gdzie jest to uzasadnione) rozwiązania informatyczne przetestowane w trudnym okresie pandemii – podkreśla Rektor WSIiZ, dr. hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ.
Organizacja roku akademickiego 2023/2024
Na studiach stacjonarnych tradycyjnie realizowane będą wykłady i konwersatoria oraz pozostałe zajęcia dydaktyczne, a także wszystkie zaliczenia i egzaminy. Mogą pojawić się wyjątki spowodowane ograniczeniami logistycznymi (np. prowadzący z zagranicy), ale co do zasady cały proces kształcenia realizowany będzie tradycyjnie.
Na studiach niestacjonarnych zajęcia będą się odbywać w trybie mieszanym. Wykłady i konwersatoria będą nadal realizowane zdalnie, ale z wyłączeniem pierwszych i ostatnich zajęć, które będą planowane tradycyjnie – tak, aby Prowadzący i Studenci mogli spotkać się i kilka godzin popracować ze sobą „na żywo”. Wyjątkiem będzie kierunek Fizjoterapia, dla którego ze względu na przepisy ograniczające zakres kształcenia zdalnego (standardy kształcenia), tylko wybrane wykłady będą realizowane zdalnie. Pozostałe zajęcia dydaktyczne na studiach niestacjonarnych oraz wszystkie zaliczenia i egzaminy (również z wykładów i konwersatoriów) będą planowane i realizowane tradycyjnie.
Taka organizacja zajęć na studiach niestacjonarnych powoduje utrudnienia logistyczne, których konsekwencją może być np. konieczność planowania zajęć również w terminach zajazdów przeciwstawnych. Aby zminimalizować te trudności i zoptymalizować harmonogram zajęć dla Studentów i Prowadzących (w tym wyeliminować lub przynajmniej znacząco ograniczyć zjazdy przeciwstawne), od przyszłego roku akademickiego zajęcia dla studiów niestacjonarnych będą mogły być realizowane również w piątki. Zajęcia w piątki będą jednak planowane wyłącznie po południu (od godz. 16-tej) i będą to wyłącznie zajęcia zdalne, które będą nagrywane i możliwe do odtworzenia w innym terminie. W trakcie prac nad układaniem harmonogramu zajęć Dział Logistyki Procesu Dydaktycznego dołoży starań, aby zajęć w piątki było jak najmniej, może się nawet okazać, że na wybranych kierunkach studiów niestacjonarnych zajęć piątki nie będzie wcale.
Wzorem ostatnich semestrów zajęcia zdalne będą odbywały się w czasie rzeczywistym (w trybie synchronicznym zapewniającym bezpośredni kontakt studentów z wykładowcą) z wykorzystaniem narzędzia Cisco Webex Meetings. Zajęcia te będą nagrywane, a następnie udostępniane Studentom danej grupy (jak dotychczas będzie je można obejrzeć po zalogowaniu do Wirtualnej Uczelni).