W dniach 2-6 września br. przedstawicielki Katedry Biotechnologii i Biologii Komórki WSIiZ – dr hab. Anna Tabęcka-Łonczyńska, prof. WSIiZ, oraz mgr inż. Dominika Szlachcikowska odbyły wizytę stażową na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Przedmiotem spotkania było omówienie dalszych kierunków oraz zacieśnienie współpracy z zespołem Katedry Chemii Organicznej.

Na pobyt w poznańskim Collegium Pharmaceuticum złożyły się między innymi udział w konferencji toksykologicznej i praktycznych warsztatach oraz wygłoszenie przez prof. Annę Tabęcką-Łonczyńską, na zaproszenie Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, wykładu pt. „Poszukiwanie nowych terapii leczenia depresji”. Wykład był poświęcony zagadnieniom depresji, jej mechanizmom biologicznym oraz nowoczesnym podejściom terapeutycznym.

XIV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego pt.: „Perspektywy i wyzwania współczesnej toksykologii” odbyła się w dniach 4-6 września 2024 r. Głównym celem wydarzenia było przedstawienie innowacyjnych wyników badań o charakterze toksykologicznym, poszerzenie wiedzy uczestników w zakresie nauk środowiskowych i medycznych oraz pokrewnych. Tematyka konferencji obejmowała szeroki zakres zagadnień związanych z interdyscyplinarnym charakterem toksykologii jako nauki w tym: toksykologię doświadczalną, molekularną, badania in vitro, analitykę toksykologiczną, a także nanotoksykologię. W ramach konferencji omawiano również aspekty toksykologii weterynaryjnej, przemysłowej, środowiskowej oraz dotyczącej żywności i kosmetyków. Tak szerokie spektrum tematyczne sprzyjało dyskusjom oraz wymianie doświadczeń między naukowcami z różnych dziedzin.

Podczas konferencji mgr. inż. Dominika Szlachcikowska prezentowała wyniki badań w formie posteru, za który w ramach konkursu zdobyła nagrodę za pracę pt. „Tris(2,3-dibromopropyl) isocyanurate (TBC) – new brominated flame retardant initiates the autophagy process in mouse spermatogenic cells (GC-1 (spg)) in vitro”.