Nominację ambasadorską prof. Piotra Kłodkowskiego, prezydent Lech Kaczyński podpisał w piątek. O tym, że to właśnie on będzie reprezentował Polskę w Indiach mówiło się jednak od dawna. I nic dziwnego!

Piotr Kłodkowski jest profesorem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie a także dyrektorem Instytutu Badań nad Cywilizacjami tej uczelni.

Jest orientalistą, literaturoznawcą, politologiem i specjalistą z zakresu stosunków międzynarodowych – interesuje się zwłaszcza Azją. Studiował również filozofię, ukończył też podyplomowe studia Master of Business Administration na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Habilitację uzyskał w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Zainteresowania prof. Kłodkowskiego krajami Orientu są powszechnie znane. Z jego wiedzy lubią korzystać także media – wiele razy był komentatorem BBC World Service, TVN 24, TVP, PR a także z największych opiniotwórczych tytułów prasowych w Polsce.

Jego wiedza na temat państw azjatyckich jest poparta własnymi doświadczeniami – przez blisko 10 lat Kłodkowski podróżował m.in. po Indiach, Nepalu, Chinach, Indonezji i Tajlandii… Organizował wyprawy naukowe do Birmy, Kambodży, Wietnamu i Laosu. Oprócz języka angielskiego, zna także np. języki hindi i urdu.

Swe przemyślenia i doświadczenia Piotr Kłodkowski zawarł w ponad 50 publikacjach i książkach – ostatnia, napisana wspólnie z dr Anną Siewierską-Chmaj: „Nepal, od królestwa do republiki” – jest już w sprzedaży.

Prof. Kłodkowski swoją wiedzą o Oriencie lubi się dzielić zwłaszcza z młodymi ludźmi – „Spotkania z Orientem”, organizowane przez kierowany przez niego Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ, za każdym razem przyciągają kilkuset gości – głównie studentów, ale i młodzież licealną.

Gratulujemy!