Jak legalnie i bezpiecznie pracować w okresie wakacji – studenci WSIiZ usłyszeli podczas specjalnych szkoleń przygotowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Spotkania w ramach akademickiego cyklu warsztatów odbyły się na uczelni 21 oraz 24 maja.

– Zbliża się letnia przerwa w nauce, a to oznacza, że wielu studentów oraz uczniów podejmie pracę dorywczą, zarówno w Polsce, jak i za granicą – rozpoczął spotkanie Wojciech Dyląg, przedstawiciel ZUS – Ważne jest zatem, aby posiadać wiedzę o tym, jak uniknąć nieprawidłowości i nadużyć związanych z nieuregulowanym wykonywaniem pracy. Chcemy, żeby każdy z państwa zdał sobie sprawę z warunków, jakie istnieją na rynku pracy oraz umiał wykorzystywać zdobytą wiedzę dla ochrony swoich praw – kontynuował.

Organizatorzy warsztatów akademickich przedstawili uczestnikom różne formy umów: ich najważniejsze cechy, zalety, ale także wady. Najbardziej szczegółowo omówiona została „umowa-zlecenie” – najczęściej pojawiająca się forma umowy podczas pracy krótkoterminowej.

W trakcie spotkania pracownicy ZUS dawali wiele wskazówek i porad praktycznych. Podkreślali, że zawsze warto mieć na piśmie zarówno potwierdzoną umowę, jak i jej rozwiązanie, co uchroni nas m.in. przed niewypłaceniem pensji czy wezwaniem o szkodę. WSIiZ jest uczelnią międzynarodową, dlatego omówione zostały zasady podejmowania staży, praktyk czy pracy przez obcokrajowców w Polsce. W tej części uczestnicy mieli do prowadzących wiele praktycznych pytań. Młodzież, która nie zamierza pracować podczas nadchodzącego urlopu, ale planuje podróżować, dowiedziała się o Karcie Ekos, która uchroni ich od nieszczęść podczas wycieczek turystycznych do krajów zagranicznych.

Studenci poznali także podstawy i zasady działalności ZUS, zakres ubezpieczeń społecznych oraz przysługujących świadczeń. Na końcu został podjęty temat problematyki wypadków przy pracy. – Dowiedziałem się kilku ważnych i ciekawych faktów, które przydadzą mi się nie tylko podczas pracy wakacyjnej, ale i w przyszłości, kiedy będę pracować w ramach umowy o pracę – oceniał Kondrat Bosak, student 3 roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej WSIiZ.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest jedną z sześciu podkarpackich uczelni, które przyłączyły się do przedsięwzięcia realizowanego przez rzeszowski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.