Do konkursu zgłoszono 371 podcastów z których 30 osobowe Jury wyłoniło najlepsze polskie podcasty. W tegorocznej edycji przyznano 15 nagród i wyróżnień w 6 kategoriach. Pula nagród wyniosła aż 110 000 złotych. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest jednym z patronów honorowych tego konkursu – jego patron, red. Janusz Majka z Polskiego Radia Rzeszów, prowadził na naszej uczelni zajęcia z dziennikarstwa.
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19.
Konkurs promuje wysokie standardy dziennikarskie i udane debiuty w mediach internetowych. W tym roku Jury wybrało najlepszy podcast w 6 kategoriach oraz nagrodę Grand Prix. Dodatkowo po raz kolejny w głosowaniu internetowym również słuchacze zdecydowali o Nagrodzie Publiczności. Jury wraz z partnerami Konkursu przyznało również 7 wyróżnień.
Na Gali Finałowej w Rzeszowie nagrody odebrali:
-
W kategorii „Debiut” nagrodę otrzymał Jakub Wiech za podcast “Elektryfikacja – podcast Jakuba Wiecha ” “Za techniczny temat obliczony na potrzeby świadomego ekologicznie Słuchacza, który chce zrozumieć strategię na transformację i skuteczną ochronę klimatu”
-
W kategorii „Polityka, Gospodarka, Społeczeństwo” nagrodę otrzymał Paweł Drozd za podcast “Brzmienie świata z lotu Drozda. “Za oderwanie się od doraźnej logiki chwili w przekazie, zastosowanie bardzo bogatego tła dźwiękowego oraz za angażująca za każdym razem puente.”
-
W kategorii „Nauka, Edukacja, Technologia” nagrodę otrzymali Aleksandra i Piotr Stanisławscy za podcast Crazy Nauka “ Za poważne wyjaśnianie naukowych podstaw do przyziemnych i naukowych problemów w przystépny sposób i wykrywając najmniejsze ślady dezinformacji.” Nagrodę wręczyli prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik – Rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz dr Łukasz Błąd, wykładowca WSIiZ, członek jury konkursu.
-
W kategorii „Lifestyle, Kultura, Hobby” nagrodę otrzymała Magda Miśka-Jackowska za SCORE AND THE CITY- podcast o muzyce filmowej. ”Za pełne miłości i profesjonalne podejście do muzyki filmowej, za niezwykłą dbałość o piękno języka polskiego oraz za uwodzenie odbiorców sprawnym żonglowaniem między cytatami filmowymi i muzycznymi”.
-
W kategorii “Kryminał” nagrodę otrzymały Marta Hopfer- Gilles Katarzyna Nocuñ- Mszyca za podcast: Krwawa Skandynawia. “Za przekonujące umiejscowienie zbrodni , nie tylko w pejzażu, ale i w mitach i mentalności regionu.”
-
W kategorii „Marka Sponsorująca Podcast” nagrodę otrzymało Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie za podcast: SERIA BEYOND CURIE. “Za rysowanie dźwiękiem znaczącej, a przemilczanej roli Kobiet w nauce, za wybór tematu dużo szerszego społecznie od samej oferty Muzeum”.
Po długich dyskusjach spośród wszystkich zgłoszonych podcastów Jury zdecydowało o przyznaniu nagrody Grand Prix dla Andrzeja Andrysiaka za podcast radia TOK FM : MAŁA WŁADZA .” Za nie-oligarchiczną opowieść o Polsce powiatowej, snutą nie tylko na najwyższym reporterskim poziomie, z zachowaniem najważniejszych faktów, ale przede wszystkim barwnie, z bogactwem dźwięków i wielogłosem bohaterów.”
W efekcie 6 tygodniowego głosowania internetowego słuchacze spośród 24 nominowanych podcastów zdecydowali o przyznaniu Nagrody Publiczności dla Andrzeja Stankiewicza, Dominiki Długosz, Kamilowi Dziubce i Renacie Grochal za podcast: “Stan Wyjątkowy.” Onet Audio.
Każdy laureat nagród otrzymał czek w wysokości 10 tysięcy złotych. Jedyna honorowa nagroda została przyznana podobnie jak rok temu w kategorii „Marka sponsorująca podcast”.
Wspólnie z Partnerami Konkursu, Jury, przyznało również następujące wyróżnienia:
-
Wyróżnienie Audioteki – w kategorii Dobrze Opowiedziana Historia dla Konstantego Geberta za podcast “ZIEMIA ZBYT OBIECANA”.
-
Wyróżnienie Orange Polska doceniające autorów, którzy przykładają wagę do rzetelnej pracy z informacją i weryfikacji źródeł, dla Pauliny Górskiej za podcast “LEPSZY KLIMAT”.
-
Wyróżnienie Kancelarii BWW – w kategorii Najmłodszy Podcaster dla Agaty Porażki za podcast “ZETKA Z ZETKĄ”
-
Wyróżnienie Fortum Polska – w kategorii Klimatyczne podcasty o zielonej energii, środowisku i zrównoważonym rozwoju dla Jakub Wiech za podcast “ELEKTRYFIKACJA – PODCAST JAKUBA WIECHA”
-
Wyróżnienie Studio Plac – w kategorii Dobrze rokujący podcaster dla Michała Łanuszki za podcast “CAŁY ŚWIAT PSZCZÓŁ”
-
Wyróżnienie Patronite – w kategorii Skutecznie budowana społeczność podcastu dla Piotra Tarczyńskiego i Łukasza Pawłowskiego za podcast “PODCAST AMERYKANSKI”
-
Wyróżnienie Onet Audio – za Podcast o tematyce wschodniej dla Zoriany Varenia za podcast STACJA ARSENALNA
Wszyscy Wyróżnieni otrzymali statuetki Konkursu i czek na kwotę 5 tysięcy złotych.
Wieczorna Gala Finałowa w Hotelu Hilton Garden Inn Rzeszów była po raz pierwszy poprzedzona całodzienną serią spotkań autorskich, które odbyły się w Millenium Hall w Rzeszowie. Wydarzenie było transmitowane online, a zapis można obejrzeć na kanale YT
Partnerem Strategicznym Konkursu jest InCredibles – program mentoringowy dla młodych przedsiębiorców z wizją, partnerem głównym Audioteka, a partnerem technologicznym Orange Polska. Z kolei partnerem organizacyjnym są: Marma Polskie Folie, Millenium Hall, Hotel Hilton Garden Inn Rzeszów.
Mecenasami Konkursu są: Lancerto, Fortum, Busnex, Onet Audio, NASK
Partnerami konkursu są: Województwo Podkarpackie, Miasto Rzeszów, Patronite.pl, Instytut Zamenhofa, Torba Reportera i Podcastera, Fundacja PKO Banku Polskiego, Fundacja Pomocy Szkole im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Aeropolis – Podkarpacki Park Naukowo Technologiczny, studio podcastowe PLAC, agencja PR Molecule Group oraz Kancelaria Prawna BWW.
Patroni medialni: Brief.pl, Radio 357, RADIO ZET, Magazyn Pismo, Open FM, Polityka Insight,TOK FM.
Patronat honorowy nad konkursem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz największe podkarpackie uczelnie wyższe, z którymi współpracował Janusz Majka: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.
Wszystkie informacje o Konkursie dostępne są na stronie https://podcastroku.pl/ oraz w mediach społecznościowych.