Jury przyznało 13 nagród i wyróżnień w 6 kategoriach. Do konkursu zgłoszono 330 podcastów, które oceniło aż 31 osobowe Jury. Tegoroczna pula nagród wyniosła 90 000 złotych.
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19.
Konkurs promuje wysokie standardy dziennikarskie i udane debiuty w mediach internetowych. W tym roku Jury wybrało najlepszy podcast w 5 kategoriach a z pośród nich ten jeden „naj” przyznając nagrodę Grand Prix. Dodatkowo pierwszy raz w historii w głosowaniu internetowym również słuchacze zdecydowali o Nagrodzie Publiczności. Jury wraz z partnerami Konkursu przyznało również 6 wyróżnień
Na Gali Finałowej w Rzeszowie nagrody konkursu odebrali:
W kategorii „Polityka, Gospodarka, Społeczeństwo”
Decyzją jury nagrodę otrzymał Michał Janczura za podcast Folwark. „Za neo-oligarchijną opowieść o Polsce powiatowej, snutą nie tylko na najwyższym reporterskim poziomie, z zachowaniem najważniejszych faktów, ale przede wszystkim barwnie, z bogactwem dźwięków i wielogłosem bohaterów”.
W kategorii „Nauka, Edukacja, Technologia”:
W tej kategorii nagrodę otrzymała, Karolina Głowacka za podcast: LAMU – Letnia Akademia Młodych Umysłów. Radio Naukowe. „Za poważne podejście do pytań Dzieci i za poczucie, że mają one komu zadać swoje pytania.”
W kategorii „Lifestyle, Kultura, Hobby”:
Nagrodę otrzymał Łukasz Wojtusik za podcast Alfabet Wojtusika. „Za intymność, wrażliwość i umiejętność przeniesienia słuchaczy w świat książek”.
W kategorii „Marka Sponsorująca Podcast”:
Nagrodę otrzymała firma EY za podcast Mam Pytanie przygotowywany przez Macieja Głogowskiego. „Za bardzo potrzebny podcast z istotnym aspektem edukacyjnym. Łączy dziennikarskie pytania i odpowiedzi w rozmowę na skomplikowane ekonomiczne tematy.”
W kategorii „Podcast za paywallem”:
Decyzją jury nagrodę otrzymali Wojciech Oleksiak, Julia Strużycka, Karolina Sulej za podcast Supernowa. Historia Arkadiusa. „Za świetną historię. Za ponadprzeciętne pomysł: wykonanie, realizację techniczną”.
Z pośród 5 zwycięzców poszczególnych kategorii Jury zdecydowało o przyznaniu nagrody Grand Prix Wojciechowi Oleksiakowi, Julia Strużyckiej, Karolinie Sulej za podcast Supernowa. Historia Arkadiusa. Natomiast w efekcie 4 tygodniowego głosowania internetowego słuchacze spośród 18 nominowanych podcastów zdecydowali o przyznaniu Nagrody Publiczności Joannie Gutral za podcast Gutral Gada.
Każdy laureat nagród otrzymał czek w wysokości 10 tysięcy złotych. Jedyna honorowa nagroda została przyznana podobnie jak rok temu w kategorii „Marka sponsorująca podcast”.
Wspólnie z Partnerami Konkursu Jury przyznało również następujące wyróżnienia:
Wyróżnienie Audioteki – w kategorii Dobrze Opowiedziana Historia dla Michała Oleszczyka za podcast Spoiler Master ”Za bardzo uważny dobór historii i bohaterów oraz klasę i autorską perspektywę obserwowania filmów”.
Wyróżnienie Orange Polska doceniające autorów, którzy przykładają wagę do rzetelnej pracy z informacją i weryfikacji źródeł, dla Karoliny Głowackiej za podcast: LAMU – Letnia Akademia Młodych Umysłów. Radio Naukowe „ Za pokazywanie najmłodszym, że każda informacja ma swoje źródła i warto je znać”.
Wyróżnienie Patronite. Dla Pawła Drozda za podcast „Brzmienie Świata z lotu Drozda” – ponieważ jest to ”kąpiel dla uszu pedantów dźwiękowych, reprezentuje najwyższą jakość montażu dźwiękowego”.
Wyróżnienie Empik Go „Mówimy o ważnych sprawach” dla Bartka Przybyszewskiego i Mateusz Witkowski za Podcastex. „ Za świetnie przygotowanych prowadzących, którzy dbają o odniesienia do źródeł i potrafią dokopać się do zaskakujących faktów, ale też prezentują tematy w lekkiej i pełnej humoru formie.”
Wyróżnienie „podcast kryminalny” dla Arkadiusza Lorenca za podcast Morderca z pikiety. „Za głos, którego chce się słuchać oraz za umiejętność zainteresowania odbiorcy niebanalnym światem”.
Wyróżnienie dla podcastu o tematyce wschodniej, dla Anny i Jakuba Górnickich za podcast Outriders. „Za podjęcie tematu wojny w Ukrainie oddające jego ogólnonarodową skalę i jednocześnie szanując prywatność bohaterów”.
Wszystkim Wyróżnieniom towarzyszyła statuetka Konkursu i czek na kwotę 5 tysięcy złotych.
W czasie Gali Finałowej odbyły się również 2 debaty z udziałem ekspertów na temat potrzeby utworzenia Kodeksu Dobrych Praktyk Podcasterów oraz o przyszłości podcastów za paywalem. Wraz z Onet Audio w styczniu 2023 zostanie uruchomiona Podcast Academy skierowana dla licealistów. Dodatkowo ogłoszono, że Podcast Roku od niedzieli obecny jest na platformie Patronite.pl zachęcając internatów do współtworzenia konkursu. Całe wsparcie, przekazane przez Patronów zasili budżet nagród dla Twórców trzeciej edycji Konkursu, która jesienią 2023 roku odbędzie się ponownie w Rzeszowie.
Partnerzy i Patroni Konkursu Podcast Roku im. red. Janusza Majki:
Partnerem Strategicznym Konkursu jest InCredibles – program mentoringowy dla młodych przedsiębiorców z wizją, a parterem technologicznym Orange Polska.
Mecenasami Konkursu są: Miasto Rzeszów, Audioteka, Tandem Media, Lancerto, Fortum, Marma Polskie Folie, Busnex. Empik Go, Onet Audio, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
Partnerami konkursu są: Radio 357, Patronite.pl, Open FM, Instytut Zamenhofa, Millenium Hall, Hotel Hilton Garden Inn Rzeszów, Najlepsze Polskie Podcasty, Torba Reportera i Podcastera, Polityka Insight, Brief.pl, Magazyn Pismo, Fundacja Pomocy Szkole im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie, agencja PR Molecule Group oraz Kancelaria Prawna BWW.
Patronat honorowy nad konkursem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz największe podkarpackie uczelnie wyższe, z którymi współpracował Janusz Majka: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.
Wszystkie informacje o Konkursie dostępne są na stronie https://podcastroku.pl/ oraz w mediach społecznościowych.
Fot. Grzegorz Bukała