W jednym z pierwszych odcinków programu „Stacja Innowacja” na antenie TVP Polonia, zostaną wyemitowane informacje o programie grantowym PCI na rozwój prac badawczo-naukowych w regionie oraz kremie z zawartością ekstraktu z ziół mongolskich. Krem ten kompleksowo chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV i był badany przez zespół mgr Timei Sulenty-Pluta z Katedry Kosmetologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W formułę programu dobrze wpisuje się działalność Podkarpackiego Centrum Innowacji oraz program grantowy, dzięki któremu naukowcy z regionu mają szansę na finansowanie i realizację ambitnych prac badawczo-rozwojowych.

Granty PCI wspierają prace zespołów naukowych z uczelni wyższych regionu, które mają szanse na zastosowanie w biznesie. W efekcie powstają ciekawe prototypy oraz innowacyjne technologie. To projekty biomedyczne, badań nad kosmetykami, chemiczne, IT, nowych materiałów dla przemysłu lotniczego. Zakres jest bardzo szeroki – mówi Konrad Frontczak, Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań w PCI.

Realizujący program „Stacja Innowacja” gościli m.in. w Katedrze Kosmetologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Tutaj swój projekt realizuje zespół, na którego czele stoi mgr Timea Sulenta-Pluta.

To krem, który zawiera mongolską mieszankę ziołową. Wsparcie finansowe z PCI pozwoliło na przeprowadzenie badań, dzięki którym wiemy, że otrzymany ekstrakt możemy stosować jako naturalny filtr UV w ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Co istotne badania potwierdziły także działania prewencyjne przy nowotworze skóry w tym czerniaka. Krem został zgłoszony jako patent i wraz z PCI już staramy się nim zainteresować przemysł” – mówi  mgr Timea Sulenta-Pluta.

Program „Stacja Innowacja” będzie popularyzował polską naukę i myśl technologiczną, nowatorskie badania oraz innowacyjne projekty, których efektem są udane realizacje biznesowe. Nie zabraknie również informacji nad jakimi projektami pracują naukowcy w laboratoriach firm, uczelni czy też zakładów na terenie całego kraju. „Stację Innowację” prowadzi dziennikarz Radek Brzózka. Emisja odcinka na antenie ogólnopolskiej została zaplanowana na 11 września br. (piątek) w TVP Polonia.