Zespół z WSIiZ realizujący grant ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej wziął udział w konferencji pt. „Odpowiedź na potrzeby osób z Ukrainy doświadczających przymusowej migracji: dobre praktyki i rekomendacje”. Partnerem wydarzenia było Kolegium Mediów i Komunikacji we WSIiZ.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 uczestników z całej Polski. Konferencja odbyła się w formie online i była skierowana głównie do samorządów oraz przedstawicieli administracji państwowej, ale także naukowców i naukowczyń, zainteresowanych tematyką przymusowych migracji w Ukrainy i polityki społecznej. Program objął prelekcje badaczy realizujących w Polsce projekty na temat ostatnich ruchów migracyjnych spowodowanych działaniami zbrojnymi w Ukrainie.

Referat zespołu reprezentującego WSIiZ poświęcony został problemom, z jakimi mierzyli (i wciąż mierzą się) uchodźcy z Ukrainy od czasu wybuchu wojny w lutym ubiegłego roku. Dr Iwona Leonowicz-Bukała i dr Kamil Łuczaj wraz z dr Olgą Krasko (Uniwersytet w Charkowie) realizują badania wśród Polaków, którzy gościli lub goszczą Ukraińców w swoich domach, a także wśród uchodźców, zamieszkujących w prywatnych gospodarstwach domowych polskich gospodarzy. Rekomendacje sformułowane przez badaczy dotyczą tego, w jaki sposób samorządy mogą w przyszłości szybciej reagować na potrzeby osób zmuszonych opuścić swój kraj z powodu zagrożenia życia i zdrowia – zarówno w zakresie dostępności informacji dla uchodźców, jak i wsparcia dla osób wynajmujących im mieszkania czy też oferujących im wsparcie we własnych domach. Jedną z głównych rekomendacji jest jednak monitorowanie sytuacji mieszkaniowej uchodźców, co umożliwia szybkie reagowanie oraz wypracowanie procedur zaradczych w przyszłości.

Skala pomocy udzielonej przez polskich obywateli i innych mieszkańców kraju uciekającym przed wojną Ukraińcom, głównie kobietom, dzieciom i osobom starszym czy niesamodzielnym, okazała się większa niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Po 24 lutego 2022 r. do Polski przybyły miliony osób z Ukrainy (choć na ten moment większość z nich wróciła do swojego kraju lub pojechała dalej – m.in. do Niemiec, które obecnie goszczą najwięcej ukraińskich uchodźców). Pomimo przedłużania się konfliktu i pojawienia się zróżnicowanych problemów we wzajemnych relacjach czy postawach, w czerwcu tego roku w Polsce wciąż było 17% osób, które deklarowały, że w razie potrzeby przyjęliby uchodźców z Ukrainy we własnym domu lub mieszkaniu (wg badań R. Staniszewskiego i T. Kownackiego).

Konferencja została zorganizowana przez zespół Ośrodka Badań nad Migracjami UW we współpracy z innymi jednostkami, w tym KMiKS WSIiZ. Badania pracowników WSIiZ, które stały się podstawą do wypracowania rekomendacji, są realizowane w ramach grantu interwencyjnego pt. Doświadczenia przyjmowania ukraińskich uchodźców we własnym domu. Socjologiczna analiza fenomenu polskiej gościnności (nr umowy BPN/GIN/2022/1/00106).

Nagranie z konferencji jest dostępne na kanale YouTube Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Więcej na temat innych wydarzeń związanych z tym badaniem znajdują się na stronie internetowej projektu.